Firmy by mali stavať na „zelených inováciách“

Karl Falkenberg, generálny riaditeľ DG pre životné prostredie, vyhlásil, že Európa viac nesmie čakať a musí urýchliť vytváranie svojej zelenej ekonomiky. Ako príklad uviedol postoj mnohých firiem, ktoré sú v kontakte s Európskou komisiou v rámci verejného pripomienkovania návrhov stratégií pre zelené inovácie. Hovorí, že podnikatelia sú pre zelenú transformáciu nadšnení, ale vzápätí dodávajú „prosím, nie ešte teraz“.

„Neprijímajme takéto zlé úsudky – trh nás nepočká,“ vyhlásil Falkenberg počas bruselskej diskusie „Inovácia a kreativita ako hnacie sily pre udržateľný rozvoj“, ktorá sa uskutočnila na pôde think-tanku European Policy Centre.

Krajiny a firmy v EÚ by sa mali inšpirovať americkým prístupom, uviedol pre porovnanie Falkenberg. Doplnil, že plán hospodárskej obnovy, ktorý predstavila administratíva demokratického prezidenta Baracka Obamu, počíta s prostriedkami vo výške 100 mld. dolárov na výskum a vývoj (R&D).

Európske krajiny sa môžu inšpirovať americkým príkladom aj v schopnosti uvádzať výsledky výskumu a poznatky na trh. V tomto smere môže 100 mld. dolárov na R&D skončiť aj na európskom trhu v podobe inovatívnych produktov, ktorých predajom sa investícia americkej vlády zhodnotí a prinesie americkým firmám zisk. Falkenberg v tejto súvislosti dopĺňa: „Ak neurobíme to isté, stratíme v tomto momente líderstvo.“

Mnoho technológií a poznatkov už existuje, chýba však ich komercializácia, zhodli sa experti. Poukázali aj na riziko, že vynálezy a nápady, ktoré sú v krajinách EÚ, nezískajú celosvetovú patentovú ochranu.

Duncan Botting, výkonný riaditeľ Škótskeho európskeho zeleného energetického centra (SEGEC), vyzval politikov a rozhodovateľov, aby sa zamerali na inovatívny výskum, ktorý sa už vykonáva. „Nehovorme o vykonávaní viac R&D – je ho mnoho,“ vyhlásil. Podľa neho, v EÚ existuje dostatok duševného vlastníctva, ktoré čaká na to, aby sa uviedlo na trh.

Dörte Fouquet, riaditeľka Európskej federácie pre energiu z obnoviteľných zdrojov, má kritický pohľad na úsilie EÚ v oblasti získavania energií z obnoviteľných zdrojov. Podľa nej, cieľ 20 percent z energetickej skladby do roku 2020 „nemá jasné politické pravidlá“ a preto bude pre krajiny EÚ náročné konkurovať ostatnému svetu vo vývoji najinovatívnejších „zelených“ riešení.

Astrid Severin, výkonná manažérka Greenovate! Europe, je presvedčená, že riešenie si vyžaduje väčšiu mieru absorpcie inovatívnych poznatkov. To sa dá podľa nej dosiahnuť napríklad zeleným verejným obstarávaním, vytvorením „konkurenčného rámca pre podporu inovácií“ a „systematickým využívaním ambicióznych ekologických štandardov“ s cieľom odstrániť najmenej kvalitné produkty z trhu.