Fukušima vstupuje aj do parlamentnej debaty o ITER

foto: jadrová fúzia, zdroj: Flickr, autor: Ethan Hein

Minulý rok Európska komisia navrhla, aby sa tretina dodatočných financií v hodnote 1,4 miliardy eur na projekt jadrovej fúzie presunula zo 7. rámcového programu (FP7) a zvyšok z nevyužitých fondov EÚ.

EP takúto dohodu nepodporil – poslanci zo strany Zelených túto technológiu v princípe odmietajú, ďalší argumentovali tým, že nemajú dostatok právomocí projekt ITER preskúmať.

Podľa dnešných návrhov Komisie, ktoré predstaví spolu s plánom rozpočtu na rok 2012 – v podstate rovnaký ako kompromisná dohoda z minulého roku – majú byť k dispozícii len neminuté prostriedky z aktuálneho roku.

Keďže ide o posledný rok v súčasnom rozpočtovom cykle, predstavitelia Komisie sa obávajú, že sa takéto prostriedky len ťažko nájdu. Dodatočnými financiami by sa mali zaplatiť stavebné práce na fúznej komore vo Francúzsku. Avšak poslanci sa pripravujú na ďalší boj o peniaze.

Juh Francúzska – oblasť zemetrasení

Michel Raquet, poradca pre energetiku frakcie Zelení/EFA , spochybňuje umiestnenie projektu.

„Keď sa pozriete na katastrofu vo Fukušime, bola dôsledkom toho, že jadrový reaktor sa postavil v seizmicky aktívnej zóne. Cadarache je tiež v seizmickej oblasti a my [stana] musíme porovnávať to, čo je porovnateľné.“

Švédsky poslanec Göran Färm, hovorca pre oblasť rozpočtu zo skupiny Socialisti & Demokrati v EP, uviedol, že jeho skupina nie je proti samotnému projektu, ale „nepodporujeme súčasne predložené riešenie Komisie, ktorý znamená, že EÚ by mala na financovanie ITER čiastočne použiť prostriedky vyhradené pre FP7“.

Podľa Komisie však nemožno porovnávať Fukušimu a ITER.

„Neexistuje iné prepojenie medzi štiepením a fúziou než je reakcia častíc […] Fúzna komora je úplne odlišná [od jadrového reaktora] a automaticky sa sama vypne keď vznikne nejaký problém,“ povedal hovorca Komisie.

ITER: Nebezpečenstvo nehrozí

„Pre ITER sme analyzovali mnoho scenárov pre náhody a nehody, predovšetkým kombináciu zemetrasenia a povodní […] došli sme k záveru, že žiaden scenár havárie v ITER by neviedol k protiopatreniami pre okolité obyvateľstvo,“ uviedol hovorca projektu ITER Michel Claessens.

Odklad výstavby pre ITER umožní EÚ rozdeliť náklady na dlhšie obdobie, ale zároveň môže viesť k nezhodám s ďalšími partnermi podieľajúcimi sa na projekte, ako sú Čína, Japonsko a USA.

Nemenovaný americký zdroj blízky projektu jadrovej fúzie pre EurActiv povedal, že ak Komisia „nebude schopná dodržať svoje záväzky, bude to vážne znepokojivé“. Dodal, že Komisia „chápe, čo je v stávke“ a varoval, že „skepticizmus o projekte sa v USA rýchlo vráti“ v prípade, ak nedôjde k dohode o platbe.

V dňoch 16.-18. mája 2011 navštívia Cadarache aj členovia rozpočtovej komisie Európskeho parlamentu, čo bude počas debaty o deficite financií kritické.