Galileo dostane ďalšie dve družice

Galieleo Satelitný Navigačný Systém

Obe družice má vyniesť na ruskú orbitu raketa typu Sojuz. Štart a monitorovanie letu bude prebiehať pod dohľadom Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Prvé  štyri družice systému Galileo majú pripraviť fungovanie a správne naladenie prvého vesmírneho navigačného systému EÚ.  

Prvé dva satelity vyštartovali na obežnú dráhu ešte v októbri 2011. Zvyšné majú byť do vesmíru vysielané postupne do roku 2020. Začiatkom roku 2015 by mohlo byť vo vesmíre už 24 satelitov.

Navigačný systém Galileo, ktorý začne poskytovať prvé služby už v roku 2014, umožní presnú lokalizáciu subjektov v priestore a čase podobne, ako je to v prípade amerického systému GPS. Mal by byť však presnejší.

Pod správou civilného úradu bude Galileo absolútne kompatibilný so systémom GPS a ruským navigačným systémom Glonass a pri niektorých typoch služieb aj interoperabilný, zároveň však od nich celkom nezávislý.

„Program Galileo si plní svoje sľuby. Európa je na čele v oblasti vesmírnych technológiaí,“ vyhlásil eurokomisár pre priemysel a podnikanie Antonio Tajani.

Tajani vyzdvihol je jeho komerčný potenciál. „Galileo ponúka skutočnú príležitosť pre podnikanie v oblasti aplikácií a produktov, založených na satelitnej navigácii. Európsky priemysel by mal byť schopný chopiť sa obrovského trhu, ktorý tu je k dispozícii,“ povedal.

Galileo je program primárne určený pre mierové účely, eventuálne však môže byť využitý aj vojensky.    

(EurActiv/TASR)