Google a AAG: Komisia by mala podporiť digitálne knihy

James Gleick, spisovateľ a predstaviteľ Spolku amerických autorov (AAG), vyzval Európsku komisiu, aby podporila iniciatívu za digitálne knihy. V utorok (1.9.) vystúpil autor bestselleru "Chaos" v Bruseli bok po boku s predstaviteľom spoločnosti Google a vyhlásil, že knihy, ktoré sú odsúdené na smrť v printovom svete, môžu byť oživené v digitálnej podobe.

"Príliš veľa kníh upadlo do istého druhu vákua: sú chránené autorským právom, ale nie sú vytlačené. Vydavatelia sa ich vzdali. Existujú možno v knižniciach a kníhkupectvách, ale inak sú mimo hracieho poľa."

Santiago de la Mora, riaditeľ Google Books pre Európu, ktorý bol v pondelok v Bruseli primárne získavať informácie, vyhlásil, že digitalizácia kníh môže byť situáciou "win-win-win", teda takou, kde získavajú všetky strany: Autorom digitálne knižnice ponúkajú možnosť širšie sa prezentovať, Google rozširuje svoje portfólium a čitateľom sa ponúka širšie spektrum literárnych prác.

Gleick a de la Mora cestovali do Bruselu týždeň pred verejným híringom (7.9.), ktorý zvolal komisár Charlie McCreevy ako odpoveď na sťažnosť Nemecka, Francúzska a niektorých ďalších krajín, podľa ktorých služba Google Books porušuje autorské práva európskych spisovateľov.

Podobne ako členské krajiny, ani Európska komisia nemá jednotný názor na Google Books. Oproti komisárovi McCreevymu stojí názor komisárky Viviane Redingovej, ktorá službu amerického IT gigantu často ponúka ako vzor (EurActiv 28/08/09).