Google odmietol obvinenia Európskej komisie

(zdroj: Robbie Shade/Flickr)

„Ekonomické údaje za vyše dekádu , rad dokumentov a stanovísk od sťažovateľov potvrdzujú, že je vyhľadávanie produktov silne konkurenčné,“ uviedol právny poradca spoločnosti Google Kent Walker.

Walkerov komentár nasledoval po zverejnení 100-stranového dokumentu, ktorým americká firma reaguje na obvinenia Komisie, že výsledky vyhľadávania na internete upravovala v prospech návštevnosti vlastnej nákupnej služby. Mala tak poškodzovať zákazníkov aj konkurenciu.

Oficiálny začiatok sporu sa datuje na 15. apríl, kedy EK zverejnila tzv. oznámenie námietok (Statement of Objections/SO). Až teraz sa však Google vyjadril aj oficiálnou cestou.

Argumentuje analýzou návštevnosti stránok, ktoré  ponúkajú agregované porovnávanie cien tovarov. Za posledných 10 rokov sa ich návštevnosť zvýšila o 227 %. Na trhu sa uplatnili aj desiatky iných poskytovateľov týchto služieb, čo údajne znamená, že Google ich neobmedzuje. Ako príklad použili konkurenciu v podobe eBay a Amazonu.

Niektorí kritici tvrdia, že je to pokus nanovo definovať problém.  Britský týždenník The Economist tvrdí, že sa strany sporu nevedia dohodnúť ani na základných termínoch, akým je definícia internetového obchodu.

Okrem vyšetrovania v prípade služby  Google Nákupy prebieha paralelne prešetrovanie dominantného postavenia operačného systému Android. Tento spor je zatiaľ v menej pokročilej fáze.