Googlu unikli údaje o tom, kto chce byť zabudnutý

(zdroj: Google.sk)

Vyše 95 % žiadostí odvolávajúcich sa na právo byť zabudnutý podávajú bežní občania.

Britský denník The Guardian zverejnil správu, ktorá ukazuje štatistiky týkajúce sa odstraňovania webových odkazov.

Po tom, čo Google spustil svoje online rozhranie na vykonávanie európskej legislatívy, len v prvý deň o odstránenie „neadekvátnych, nerelevantných a neprimeraných“ odkazov požiadalo 12 tisíc občanov Európskej únie.

Do médií sa najčastejšie dostávali senzačné prípady, kedy internetový gigant uprel toto právo žene, ktorá sa objavila v článku o tom, že jej muž zomrel, prípadne o človeku, ktorý sa pred desaťročím nakazil vírusom HIV.

Ukazuje sa, že Google väčšinu žiadostí vyhodnotí ako oprávnené (46 % vs. 38 %). Sú tu aj veľké regionálne rozdiely. Najviac žiadostí v prepočte na milión obyvateľov pochádza z Estónska – takmer 1200. Na Slovensku to bolo 170 (do marca 2015).

Kriminálna minulosť je podnetom na žiadosť o vymazanie najčastejšie v Taliansku. Väčšinu týchto požiadaviek (64 %) však Google zamietne.

Pravdivosť údajov v správe, ktorú zverenil Guardian predstavitelia spoločnosti Google priznali. Julia Powlesová z University of Cambridge, ktorá správu pre denník The Guardian vytvárala, nevidí dôvod, prečo údaje nezverejňovať. „Ak sa pozriete na výsledok implementácie, tak im to vyhovuje. Snažia sa o správny balans,“ pochválila vyhľadávač britská odborníčka.

O výmaz odkazov z vyhľadávania už americkú spoločnosť požiadalo vyše 280-tisíc osôb. To vytvára riziko, že sa na internete môžu objavovať biele miesta aj bez toho, aby obsahovali chúlostivé informácie. Po odstránení prvých 50 odkazov na Wikipediu to jej zakladateľ Jimmy Wales označil za „hlboko nemorálne“.

Zákon, ktorý obmedzuje internetové vyhľadávanie už majú aj v Rusku. Podobne ako v EÚ, sa aj tu stalo prelomovým rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu v prípade Costeja. Na vyhľadávače, ktoré používa štátna správa, sa zákon nevzťahuje. Rovnako tiež samotné údaje nemusia z internetu zmiznúť úplne.