Holanďania radia, ako na inovatívne predsedníctvo

zdroj: eu2016.nl

Budova, v ktorej sa odohrávajú akcie holandského predsedníctva Rady EÚ bude už v júli opäť rozobratá. Nie je však jediným príkladom, ako sa Holanďania snažia minimalizovať náklady a environmentálne dopady svojich šiestich mesiacov na čele Európskej únie.

Efektivita predovšetkým

Holanďania pri predsedníctve stavili na jednotný organizačný tým a na jediné miesto v Amsterdame, kde sa uskutočnia všetky akcie. „Predsedníctvo EÚ v roku 2004, summit o jadrovej bezpečnosti v roku 2014 a Globálna konferencia o kyberpriestore v roku 2015 nás presvedčili, že jediný organizačný tím znamená lepšiu a rýchlejšiu komunikáciu,“ hovorí Ilse Smitsová, vedúca projektov z Centrálneho projektového týmu EU 2016.

Nová budova holandského predsedníctva v blízkosti námorného múzea sa vo vnútri variabilne prispôsobuje podľa potrieb jednotlivých stretnutí. Dokáže hostiť schôdzky ministrov i malé pracovné mítingy. Konferenčné miestnosti sa vždy prispôsobia. Premena interiéru sa deje aj niekoľkokrát do týždňa.

Smitsová vyzdvihuje spoluprácu s mestom, ktoré ostáva aj naďalej zodpovedné za bezpečnosť a poriadok v blízkosti zariadení vo vlastníctve štátu.

Udržateľnosť

Okrem recyklovateľnej budovy so slnečnými kolektormi na streche predstavili organizátori viacero ďalších zelených prístupov. Delegátov na stretnutia privážajú loďou na elektrický pohon. Väčšinu tlačených dokumentov a programov nahradila aplikácia.

Vykurovanie a chladenie budovy majú na starosti tepelné čerpadlá. Voda z kohútika nahrádza balenú vodu, naopak pánske toalety sa bez vody zaobídu. „Nie je to možno inovatívne, ale udržateľné,“ tvrdí Ilse Smitsová a dodáva: „Dokonca aj umenie v budove do tejto témy zapadá. Žiadny z obrazov nemá rám. Sú to jednoduché plagáty prilepené na stenu, ktoré skvele prezentujú prácu holandských fotografov.“

Väčšina krajín sa počas predsedníctva snaží zviditeľniť svoju kultúru. Holanďania propagujú svoj dizajn. Zároveň ale tvrdia, že chcú vytvoriť platformu pre kreatívnych mladých ľudí z celej Európy, kde budú zisťovať ich názory na utečeneckú krízu, finančnú krízu či na urbanizmus.

Slovenskému predsedníctvu Smitsová radí, aby svoje prípravy dokončilo čo najskôr: „Komunikácia jednotlivých procesov je najdôležitejšia, či už externá alebo interná. Je potrebné stanoviť si cieľ a zabezpečiť, aby sa ho všetci pridržiavali.“