Hrozí dvojrýchlostný internet

zdroj: euractiv.com

Plénum Európskeho parlamentu v utorok (27. októbra) schválilo balík legislatívnych opatrení, ktoré sa týkajú telekomunikačných služieb a internetu.

Na obsahu nariadenia sa už v júni Európsky parlament dohodol s Komisiou a Radou EÚ. Poslanci k nariadeniu nepridávali pozmeňujúce dodatky. Legislatívny proces by sa tým predĺžil a uvedenie nariadenia do praxe by sa spomalilo. Poslancom išlo najmä o urýchlenie zrušenia poplatkov za roamingové služby mobilných operátorov.

Poplatky za telefonovanie, posielanie SMS správ a využívanie mobilného internetu sa najskôr znížia. Malo by k tomu dôjsť už v apríli budúceho roku. Úplné zrušenie poplatkov bude nasledovať od roku 2017.

Spravodajkyňa parlamentu pre legislatívny balíček o jednotnom telekomunikačnom trhu, Pilar del Castillová (EPP), uviedla, že roamingové poplatky sa dajú vnímať ako prekážka voľnému pohybu osôb. „Roaming je daňou, ktorú platia občania EÚ, hoci sa pohybujú v rámci EÚ,“ argumentovala Castillová.

Rýchlejší internet luxusom?

Balíček sa týka aj takzvanej neutrality internetových sietí. Kritici však poukazujú na to, že Európska únia nedostatočne bojuje za jej dosiahnutie. Vynechaním pozmeňujúcich dodatkov sa do nariadenia nedostali potrebné opatrenia.

Neutralita internetových sietí spočíva v snahe nastaviť rovnaké podmienky prenosu dát. Bez ohľadu na objem by ich prenos mal mať rovnaké podmienky. Znamená to, že by mali byť prenášané rovnakou rýchlosťou a za rovnaké ceny ako menšie dáta.

Poskytovatelia internetových služieb však tvrdia, že pre udržanie bezproblémového toku dát na internete musia požadovať od niektorých tvorcov internetového obsahu vyššie poplatky. Objemnejšie dáta inak budú prenášať pomalšie.

Užívatelia by takto museli platiť vyššie poplatky za dátovo objemné služby, ktoré by chceli využívať pri väčšej rýchlosti. Zároveň by tento postup mohol zvýhodniť niektorých tvorcov internetového obsahu. Najmä menší tvorcovia si nemôžu dovoliť platiť za prenos svojich dát.

Tieto poplatky by však mali dopad aj na veľké spoločností ako Facebook, Youtubeči Netflix. Napríklad hodina prehrávania filmu cez službu Netflix môže preniesť až 5 gigabajtov dát. V čase najvyššieho využívania Netflixu pritom môže táto služba predstavovať až tretinu celkovej internetovej prevádzky v USA.

Medzi hlasných podporovateľov neutrality internetu patrí napríklad americký prezident Barack Obama či vynálezca internetu, Sir Tim Berners-Lee.

„Tieto pravidlá ohrozia inovácie, slobodu prejavu, súkromie a schopnosť Európy byť lídrom v digitálnej ekonomike,“ napísal na svojom blogu Berners-Lee.

Federálna komunikačná komisia v USA už v minulosti rozhodla, že k poskytovaniu internetového pripojenia by sa malo pristupovať ako ku verejnej službe podobne, ako to platí v prípade telefónneho pripojenia alebo elektriny.

Na Európsky parlament apelovali listom aj americké technologické spoločnosti a asociácie. Žiadali silnú ochranu internetovej neutrality.

Viacerí aktivisti a podporovatelia slobody prejavu spustili tiež kampaň „Zachráňme internet“ („Save the internet“). Europoslancov vyzývali, aby do nariadenia doplnili pozmeňujúce návrhy, ktoré zabránia vyšším poplatkom za rýchly prenos objemných dát.

Bez neutrality nebude konkurencia

Holandská europoslankyňa, Marietje Schaakeová, komentovala finálnu podobu nariadenia ako nevyužitú šancu. „Neutralita internetu je kľúčová pre otvorený prístup k internetu pre všetkých občanov EÚ, férovú konkurenciu v rámci digitálnej ekonomiky a pre inovácie,“ uviedla Schaakeová.

„Neutrálny internet umožní menším poskytovateľom pripojenia konkurovať veľkým operátorom. Bez takejto neutrality sa presadia iba veľkí poskytovatelia,“ upozornil rakúsky europoslanec Michel Reimon.

Na kritiku málo ambiciózneho obsahu nariadenia reagoval aj eurokomisár pre digitálnu ekonomiku, Günther Oettinger. „Ak sa naplnia obavy, som pripravený urobiť zmeny. Momentálne máme dobrý základ a uvidíme, ako sa to prejaví v praxi,“ povedal eurokomisár.