Hudba by sa mala chrániť 70 rokov

Uplynulý týžden 23. apríla poslanci EP podporili predĺženie ochrany hudobných umeleckých diel autorským zákonom. Podľa súčasných pravidiel, ochrana sa uplatňuje po 50 rokov od publikovanie skladby alebo piesne. Po novom by mala ochrana trvať až 70 rokov.

Návrh opatrenia chce byť odpoveďou na nové spôsoby šírenia multimediálneho obsahu v internetovom prostredí. Nových trendov sa obávajú najmä tradičné vydavateľské spoločnosti. Návrh však potrebuje získať ešte podporu členských krajín EÚ.

„Súčasné rozdiely v pojme ochrany, zvlášť medzi Európou a USA, spôsobujú právnu neistotu a pirátstvo, zvlášť v digitálnom prostredí, ktoré nemá hranice,“ píše vo svojom vysvetľujúcom stanovisku Brian Crowley (EUN, Írsko), autor parlamentnej správy.

„Z rozšírenia pojmu by mali získať producenti hudby,“ hovorí poslanec. „Vytvorilo by to dodatočné príjmy z predaja nahrávok v obchodoch a na internete.“

Európska komisia spočiatku navrhovala predĺžiť ochranu autorských práv z 50 na 95 rokov. Crowley sa však s Exekutívou dohodol na 70 rokoch, čo je podľa neho kompromis, ktorý by mohli podporiť aj členské krajiny. Dobre informovaný zdroj blízky EP pre EurActiv uviedol, že „70-ročné predĺženie zrejme získa väčšinovú podporu v Rade“. Doplnil, že napriek tomu však neexistuje „zatiaľ žiadna dohoda“.