Hyperloop sa predstavuje Slovensku

(zdroj: Sam Churchill/Flickr)

Revolučný dopravný prostriedok Hyperloop sľubuje skrátenie neproduktívneho času stráveného cestovaním. Výkonný riaditeľ spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies (HTT) Dirk Ahlborn v Bratislave presviedčal o výhodách projektu, ktorý v roku 2013 predstavil známy podnikateľ Elon Musk.

Cestovanie v potrubí bez prístupu vzduchu a s využitím magnetickej levitácie môže revolučne zrýchliť verejnú dopravu. Od začiatku roku 2016 americká spoločnosť HTT aktívne komunikuje so stredoeurópskymi vládami o vytvorení trate medzi Budapešťou, Bratislavou a Viedňou.

Hyperloop nemá byť len o rýchlosti, tvrdí Dirk Ahlborn. „Tento systém by mohol byť prvým, ktorý bude výnosný,“ povedal Ahlborn na večernej diskusii s verejnosťou v bratislavskom kreatívnom priestore The Spot.

Na trati zo San Francisca do Los Angeles by sa investované peniaze mali vrátiť do ôsmich rokov. Oproti iným komunikáciám má Hyperloop výhodu v tom, že jeho stavba potrebuje iba priestor na umiestnenie stĺpov, na ktorých bude stáť. Tým sa čiastočne znižujú náklady na výkup pôdy. Ďalšou významnou výhodou je menšie znečistenie v porovnaní s doterajšími dopravnými prostriedkami.

Vládu vraj zaujal

Riaditeľ HTT sa včera stretol s podpredsedom vlády pre investície Petrom Pellegrinim, ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom hospodárstva Petrom Žigom

Tlačový a informačný odbor vlády uviedol, že počas stretnutia boli odprezentované základné predstavy o možnej spolupráci pri realizácii tohto medzinárodného technologického projektu. Prostredníctvom hovorkyne premiéra Beatrice Szabóovej informoval, že „Slovensko bolo prezentované ako krajina otvorená novým výzvam v oblasti nových technológií“.

Hyperloop Transportation Technologies už zamestnáva okolo 500 odborníkov. Niektorí z nich pracovali na veľkých výskumných projektoch, akým je hadrónový urýchľovač vo švajčiarskom CERN-e. Práve tu už využívajú podobnú technológiu na vytvorenie vákua v potrubí.

Projekt vzbudzuje veľký záujem verejnosti. V Kalifornii už spoločnosť buduje 8 kilometrov dlhú testovaciu trať.

Slovensko má údajne pre nový dopravný prostriedok ideálne zázemie. Výhodou je rozsiahla výroba áut a s tým súvisiaca sieť subdodávateľov a obyvateľstvo s vhodným vzdelaním.