Internet s triliónom zariadení

(zdroj: TASR/AP Photo/Michel Euler)

Výkonný riaditeľ CA Technologies Michael Gregoire hovorí, že svet sa stáva „aplikačnou ekonomikou“. Firmy sa k svojim zákazníkom približujú prostredníctvom vlastných aplikácií, ktoré presiahli svet softvérových riešení a menia celú štruktúru spoločností.

Jedna z mnohých diskusií Svetového ekonomického fóra sa zamerala na internet vecí pohľadom veľkých nadnárodných spoločností.

Riaditeľ Flextronics, druhého najväčšieho výrobcu OEM elektroniky na svete, Mike McNamara s Gregoirom súhlasí. Podniková stratégia sa čoraz viac orientuje na rýchlosť, s akou sa výrobky dostávajú na trh. Moderná práčka sa však k internetu pripája podobne ako iné zariadenia. Výrobcovia z rozličných odvetví preto spolu v záujme rýchlosti a vlastnej konkurencieschopnosti musia viac spolupracovať.

Internet a nové aplikácie nedávno umožnili tradičnému výrobcovi elektroniky General Electric vyhlásiť, že sa do roku 2020 stane jednou z desiatich najväčších softvérových spoločností. Gregoire tento prerod vysvetlil na prúdovom motore. Ten sa dá len ťažko zmeniť, no jeho servis poskytne producentovi ďalší zdroj príjmov vďaka softvéru, ktorý motor dobre pozná a monitoruje. Zákazníci chcú nový softvér, chcú jeho aktualizácie, no nehľadajú zásadnú zmenu.

„V prípade internetu vecí sa každý zaľúbil do slova a do technológie, ktorá za ním stojí. To bez toho, aby vedel, ako otriasa základmi všetkého od dizajnu až po marketing,“ uviedol T. K. Kurien z firmy Wipro. Niektoré vlády sú podľa neho pri podpore internetu vecí omnoho ďalej ako iné. Singapur pred desiatimi rokmi zaviedol štandard otvorených dát, ktoré sa voľne stávajú zdrojom informácií pre aplikácie tretích strán.

Sociálny rozmer internetu vecí pripomenul aktivista Andreas Raptopoulos. Grécky podnikateľ postavil svoj úspech na dronoch, ktoré posiela tam, kde chýbajú cesty. Až miliarda ľudí na zemi nemá prístup k celoročne využívaným komunikáciám.

Jeho „internet lietajúcich vecí“ môže znamenať revolúciu. V upchatých lokalitách sa doprava „zdvihne zo zeme“ vďaka spoľahlivým, vzájomne komunikujúcim zariadeniam. Systémy na to, aby zariadenia neohrozovali lietadlá a ľudí už podľa neho existujú.

Na záver zaznela problematika vlastníctva dát. Ako môže užívateľ vedieť, čo všetko o ňom zaznamená jeho televízia a kam dáta posiela, pýtal sa jeden z divákov. Michael Gregoire uznal, že dohoda vlastníctve dát chýba. Vyzval, aby si všetci vo svojich prehliadačoch vypli súbory cookies. Zistíte, že väčšina aplikácií zadarmo, prestáva fungovať. V skutočnosti za ne platíme svojou identitou. Podmet na zmenu podľa neho príde z oblasti zdravotníctva, pretože tieto informácie sú príliš osobné. Keď sa užívateľ zamyslí nad osobnými údajmi tu, začne sa pýtať aj na svoj bankový účet, sociálne siete a email.