Investície do inovácií budú súčasťou diskusie o novom rozpočte

Zdroj: www.imagebank.sweden.se

Podľa najnovšieho inovačného Barometra si 93 % respondentov myslí, že investície do inovácií sú jeden z najlepších spôsobov, ako podporiť vznik nových pracovných miest.

Napriek tomu 56 % opýtaných tvrdí, že súčasná kríza oslabí prioritu Únie investovať do inovácií.

Europoslanci argumentujú týmto prieskumom v snahe ochrániť navrhovaný rozpočet pre inovácie na roky 2014 až 2020 v programe Horizont 2020. Ten by mal podľa plánu dosiahnuť sumu 80 mld. eur.

Názory na investície do inovácií však nie sú v Európskom parlamente ani zďaleka tak jednotné. Jan Olbycht, poľský podpredseda Európskej ľudovej strany si myslí, že výskum by nemal výrazne ukrajovať z európskeho rozpočtu na úkor iných oblastí, ako sú napríklad regionálna politika.

Europoslanec dodáva, že inovácie by sa nemali vzťahovať len na rozpočet pre výskum, pretože ovplyvňujú všetky oblasti verejnej politiky.

„Vieme, že nás asi čakajú škrty v európskom rozpočte a nie je reálne si predstaviť, že sa bude škrtať v takých oblastiach, ako sú poľnohospodárstvo alebo kohézne fondy bez škrtov v rozpočte na výskum,“ vysvetľuje svoj postoj Olbycht.

V súčasnosti sa kompromis o konečnej podobe budúceho rozpočtu očakáva do konca tohto roka. Je však pravdepodobné, že sa rokovanie pretiahnu kvôli sporom až do írskeho predsedníctva, ktoré začína v januári.

Obavy zo znižovania výdavkov na vedu zdôraznila aj nedávna správa OECD. Správa tvrdí, že zlá ekonomická situácia pravdepodobne povedie v najbližších rokoch najmä v periférnych ekonomikách Eurozóny ku stagnácii výdavkov na inovácie a výskum.

Podľa správy by však podobný scenár mohlo čakať aj Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, či USA.