IT spoločnosti vítajú program Horizont 2020

Zdroj: fotolia.com

Európska komisia si myslí, že nový plán má potenciál podporiť hospodársky rast. Verí, že nadnárodné spoločnosti by jej mohli pomôcť presvedčiť členské štáty o užitočnosti tohto programu. Eurokomisárka sa s predstaviteľmi Google a Microsoft teda stretla na Konvente o inovácii v Bruseli.

Pracovné podmienky sú v IT firmách na výbornej úrovní

Geoghan-Quinnová vyzdvihla pracovné podmienky na pobočke Google v Írsku. Podľa jej slov ešte nikdy nevidela toľko ľudí, ktorí „sú šťastní, že sú v práci“.

S Ericom Schmidtom, výkonným predsedom Google, sa eurokomisárka rozprávala o spôsobe ako čo najefektívnejšie podať nový program Horizont 2020 občanom EÚ. Podľa Schmidta je momentálne najúčinnejší spôsob práve počítačové mračno (cloud computing). Prostredníctvom tohto systému sa môže Komisia „rozprávať s ľuďmi priamo a pýtať sa ich správne otázky“.

Schmidt a eurokomisárka sa zhovárali aj o faktoroch, ktoré Google ovplyvňujú v ich investičných rozhodnutiach. Schmidt najprv zdôraznil, že na prvom mieste je Ázia a Latinská Amerika. Potom však vyzdvihol aj Európske univerzity výskumného typu. „Máme tu [v Európe] tisíce inžinierov. Váš model dokazuje, že toto môže fungovať aj inde v Európe,“ povedal.

Microsoft: výskum prináša pracovné miesta

„Myslím si, že neexistuje iný spôsob ako vyriešiť [problémy spoločnosti] bez toho, aby sme investovali do základného výskumu,“ povedal Craig Mundie, vedúci pre stratégiu a výskum v Microsofte.

Podľa Mundieho by mal byť výskum jednou z priorít národných vlád. K programu Horizont 2020 sa taktiež stavia kladne. Dodal však, že výskumné projekty by sa mohli viac orientovať na partnerstvá s biznisom.

Podpora týchto dvoch spoločností pre projekt Komisie niektorých možno prekvapí. Obidve firmy mali s Komisiou v poslednej dobe spory. Microsoft už v minulosti dostal pokutu za monopolné praktiky, zatiaľ čo prípad Google sa práve prešetruje.