Komisia pripravuje nový fond na podporu startupov

inovácie, startupy, venture kapitál

Web Summit 2016 v Lisabone, (zdroj: Web Summit/Flickr)

Prvý deň Web Summitu v Lisabone, najväčšej technologickej konferencie v Európe, priniesol oznámenie o novom nástroji na podporu startupov. Komisár pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas začínajúcim technologickým podnikom sľúbil 1,6 miliardy eur, pričom väčšina prostriedkov pôjde zo súkromných zdrojov.

Európska komisia do pripravovaného fondu vloží 400 miliónov eur, zvyšok majú doplniť veľkí investori, akými sú napríklad penzijne fondy alebo štátne investičné fondy.

Fond zatiaľ nemá meno. Už čoskoro sa ale má stať riešením nedostatku kapitálu, ktorý európske firmy pociťujú v porovnaní s USA.

„V Európe máme problém. Vytvoria sa podniky a následne ich kúpia venture kapitálové fondy z iných častí sveta,“ uviedol Moedas, „zámerom je teda vytvoriť fond, ktorý im umožní vzniknúť v Európe a zostať v Európe.“

Problémom tak údajne nie je vznik spoločností, ale ich následný rast. Výkonný riaditeľ združenia Invest Europe Michael Collins ocenil, že na čele nového investičného fondu bude stáť uznávaný manažér zo súkromného sektoru: „Čoskoro bude môcť fond investovať peniaze v spolupráci s najlepšími venture kapitálovými manažérmi v Európe, ktorí na oplátku podporia brilantné európske nápady a najinteligentnejšie inovácie.“

Lisabon ako príklad pre ostatných

Za päť rokov Web Summitu, ktorý sa v minulosti vždy konal v Dubline, sa podarilo počet účastníkov zdvihnúť z niekoľkých stoviek na vyše 42 tisíc minulý rok. Portugalská vláda chcela nečakaný rozvoj startupového prostredia v krajine osláviť aj tým, že podujatie na ďalšie tri roky pritiahne do Lisabonu.

„Sme okrajovým trhom, digitálna ekonomika je tak pre Portugalsko unikátnou príležitosťou,“ vysvetlil počínanie vlády štátny tajomník ministerstva hospodárstva João Vasconcelos.

Príkladom technologického podniku, ktorý prilákalo lisabonské prostredie, môže byť známy webový butik Farfetch, pôvodom z Londýna. Svetoznámy sturtup má dnes väčšinu zo svojich 1200 zamestnancov práve v Lisabone.

Šef Web Summitu, írsky podnikateľ Paddy Cosgrave, súhlasil s presunom konferencie do Portugalska. Vysvetľuje to jednak podporou zo strany úradov, ale aj tým, že Lisabon má presne tie kvality, ktoré z neho môžu spraviť uznávané technologické centrum – dobrú infraštruktúru, prekvitajúcu technologickú komunitu, nízke ceny nájmu a vzdelaných obyvateľov.

Vyše 53 tisíc registrovaných účastníkov podporí mestskú ekonomiku tiež ubytovaním sa v tamojších hoteloch,  stravovaním sa v reštauráciách a využitím miestnych taxislužieb. Očakáva sa, že návštevníci za tri dni minú až 200 miliónov eur.