Kroesová: Európania musia byť kreatívni a odvážni

Ilustračné foto, Zdroj: TASR/AP Photo/Patrick Sinkel

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Internetová ekonomika

Startup Europe sa zameriava na urýchlenie rozvoja a vzájomného prepojenia európskych lokálnych podnikateľských ekosystémov s cieľom pomôcť začínajúcim podnikom v oblasti technológií etablovať sa a rozvíjať sa v Európe až po globálnu úroveň. Mladí ľudia sa majú inšpirovať úspešnými európskymi podnikateľmi.

„Európania musia byť kreatívni a odvážni. Práve tak sa v EÚ zrodili desiatky tých najúžasnejších spoločností v oblasti webových technológií na svete a ja chcem, aby o tom svet vedel,“ povedala podpredsedníčka Komisie Neelie Kroesová.

„Chcem, aby mali mladí podnikatelia svoj vzor, ako aj skutočný jednotný digitálny trh, na ktorom budú môcť svoje nápady realizovať,“ dodala v stanovisku k spusteniu Klubu lídrov StartUp Europe, ktorý je prvou zo šiestich častí iniciatívy.

Zapojili sa doň tvorcovia produktov ako Spotify, Angry Birds, Tuenti, Skype, SeedCamp, HackFwd, londýnske Tech City a TheNextWeb. Vzniká tak platforma, kde budú úspešní podnikatelia vyrozprávať svoje príbehy o inšpirácii a frustrácii, aby si mladí Európania a lídri uvedomili svoj podnikateľský kariérny potenciál.

„Títo ľudia neviedli len reči o tom, ako niečo urobiť, oni to skutočne urobili. Preto by si ich mladí ľudia a lídri mali vypočuť,“ zdôraznila komisárka.

Napríklad hudobná služba Spotify sa rozšírila  23 krajinách, prostredníctvom Skype prebieha tretina medzinárodných hovorov a hra Angry Birds so svojimi viac ako 250 miliónmi aktívnych užívateľov mesačne predbehle sociálnu sieť Twitter. Počet absolventov v oblasti IKT však napriek tomu klesá, kým rady, najmä mladých, nezamestnaných na úradoch práce sa predlžujú.

Weboví podnikatelia majú globálne významný hospodársky a spoločenský vplyv. Začínajúce podniky v USA počas prvého roku svojej existencie každoročne vytvoria tri milióny pracovných miest. Takúto dynamiku by Komisia chcela dosiahnuť aj v EÚ vzhľadom na to, že podľa prieskumov 45 % Európanov uvádza, že by chceli byť sami sebe šéfom.