LEGO bude ekologickejšie

Zdroj: TASR

Dánska spoločnosť LEGO group sa pridáva k európskej eko-friendly vlne a plánuje investovať viac ako 1 miliardu dánskych korún (138 miliónov eur) do výskumu ekologickejších materiálov, ktorými by pri výrobe detskej stavebnice nahradila tzv. ABS plastický materiál.

Financie použije najmä na vytvorenie výskumného centra, kde zamestná približne 100 expertov.

Eko-dizajn je prvým z pilierov obehového hospodárstva, ktorého legislatívne ukotvenie v súčasnosti pripravuje Európska komisia. 

„Ide o zásadný krok na ceste k zníženiu našej uhlíkovej stopy. Už sme niekoľko dôležitých krokov urobili. Zmenšili sme veľkosti obalov a zaviedli FSC certifikované obaly (udržateľné obhospodarovanie lesov a výroby) či investovali do pobrežnej veternej farmy. Teraz sa zameriame na materiály,“ oznámil šéf LEGO group Jørgen Vig Knudstorp.

Pôvodné kocky z 30. rokov boli vyrábané z dreva. O tridsať rokov neskôr drevo nahradil špeciálny plast – akrylonitrilbutadienstyren, ktorý zabezpečil dlhšiu trvácnosť legendárnych kociek. Pri jeho výrobe sa však využíva veľké množstvo ropy.

Suroviny, ktoré LEGO využíva pri výrobe tvoria až 30% emisií skleníkových plynov dánskej spoločnosti.

LEGO group dlhodobo spolupracovalo s ropnými spoločnosťami ako Shell, ktorých logo sa viackrát objavilo na samotnej hračke, či v rámci špeciálnych edícií detskej stavebnice.

Environmentálni aktivisti z hnutia Greenpeace preto dlhodobo kritizovali výrobcu farebných kociek s tým, že Shell „znečisťuje detskú predstavivosť.“ Jeden z problémov, na ktorý Greenpeace upozorňuje je, že ropná spoločnosť plánuje ťažiť ropu aj v arktických oblastiach.

Pod tlakom sa LEGO minulý rok rozhodlo ukončiť vyše 50 – ročnú spoluprácu s ropným koncernom. Od roku 2016 dánsky výrobca hračiek spoločnosti kontrakt nepredĺži.