LTE vs. WiMax: Komisia rozhodla, čaká sa na firmu Qualcomm

Zatiaľ čo mnohí zákazníci v Európe stále nevyužívajú mobilné hlasové a dátové služby v sieťach tretej generácie (3G), Európska komisia sa rozhodla investovať ďalších 18 mil. eur do výskumu sietí štvrtej generácie (4G) (EurActiv 18/08/09). Trendom pre vysokorýchlostnú bezdrôtovú dátovú komunikáciu má byť podľa Komisie platforma LTE.

Hlavným konkurentom LTE je WiMax. I keď Brusel necháva oficiálne otvorené dvere aj konkurencii, je zrejmé, že dotácia 25 mil. eur v období 2004 – 2007 a 18. mil. eur v nasledujúcom polroku je silným politickým gestom s reálnymi ekonomickými dôsledkami.

Odmietnutie podporiť WiMax je v krátkom čase druhým úderom Bruselu pre amerického výrobcu mikročipov Intel. Ten nielen že čelí vyšetrovaniu pre údajné zneužívanie dominantného postavenia na trhu, ale je i lídrom konzorcia WiMax, ktoré sa dostáva na vedľajšiu koľaj. Spoločne s Intelom platformu vyvíjajú aj US Cisco, Clearwire and Sprint a Korea Samsung. K tejto platforme sa priklonila aj väčšina ázijských telekomunikačných operátorov.

Rozhodnutie komisie podporiť LTE so sebou nesie i otázku, ako sa bude pristupovať k technologickému know-how a ako sa bude spravovať patent. Otázku, či bude mať k výsledkom výskumu a vývoja prístup i konkurencia, si kladie predovšetkým konzorcium WiMax.

Okrem Európskej komisie je na tomto poli silným hráčom i americký polovodičový gigant Qualcomm. Predpokladá sa, že v oblasti technológií pre siete 4G bude bude vlastníkom kľúčových patentov. Firma sa však zatiaľ nepridala na stranu ani jednej z platforiem – či už LTE alebo WiMax.

Faktom však je, že Qualcomm chodí od roku 2007 na koberec do Bruselu pre obvinenia zo zneužívania dominantného postavenia na trhu v spojitosti s vlastníctvom mnohých technologických patentov nevyhnutných pre rozvoj súčasne inštalovaných sietí 3G. Preto nie je vylúčené, že v rámci dobrých vzťahov s komisárkou Redingovou podporí rovnakú platformu, k akej sa priklonil i Brusel.