LUX 2013 vyhrala hudobná love story

Felix van Groeningen, Zdroj: EP

Víťazom filmovej ceny Európskeho parlamentu (EP) LUX 2013 sa stal film ‘Broken Circle Breakdown’ o belgickom páre, ktorý sa musí vyrovnať s tragickou stratou.

Parlament udeľuje cenu LUX každoročne s cieľom podporiť európsku kinematografiu a rozpútať debatu o európskych hodnotách a sociálnych otázkach.

Ďalšími dvoma finalistami tohto ročníka ceny LUX boli britský film Selfish Giant (Sebecký obor) režisérky Clio Bernard a Miele (Med), taliansko-francúzsky film režisérky Valerie Golino.

"Rozprávaním príbehu o tom, kým sme alebo kým by sme mohli byť, nám európske filmy pomáhajú vytvárať kultúrne povedomie Európy. Filmoví tvorcovia nepotrebujú nás, európskych politikov, ale my, politici, potrebujeme Vás, filmových tvorcov. Príbehy a emócie môžu pomôcť pri rozvíjaní identity. Európske filmy v nás posilňujú pocit spolupatričnosti v Európe", povedal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz

Felix van Groeningen poslancom poďakoval slovami: “Je to neuveriteľná česť vidieť, že poslanci Európskeho parlamentu vybrali môj film, pozreli si ho a hlasovali za mňa. Cena LUX je práve preto skvelá iniciatíva – vďaka nej si pozriete film, na ktorý by ste inak nešli. Umožňuje filmom dostať sa do rôznych oblastí a krajín, takže ho môže zhliadnuť mnoho ľudí. A práve preto natáčame filmy."

Verejné hlasovanie je napriek udeleniu ceny stále otvorené, a to na webových a facebookových stránkach ceny LUX. Vylosovaný účastník ankety bude mať príležitosť zúčastniť sa budúcoročného Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary, kde budú oznámené názvy 10 filmov vybraných do súťaže o cenu LUX 2014.

Francúzsko-nemecký televízny kanál ARTE sprístupní od 8. marca na tri mesiace na svojich webových stránkach zadarmo víťazný film ceny LUX 2010, Die Fremde (Cudzinka). Film bude dostupný s titulkami vo všetkých 24 oficiálnych jazykoch EÚ.

Slávnostná ceremónia odovzdania ceny LUX 2013 prebehla 11. decembra v Európskom parlamente v Štrasburgu.