Mimovládky v prípade GMO ignorujú dôkazy

Anne Gloverová (zdroj: Security & Defence Agenda/Flickr)

Viacero mimovládnych organizácii, vrátane Greenpeace, minulý rok v júli vyzvalo budúceho predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, aby funkciu európskej poradkyne pre vedu zrušil. Pozícia Anne Gloverovej údajne „koncentrovala príliš veľký vplyv a podkopávala hlbší vedecký výskum“.

„Som z nich veľmi sklamaná. Spomínaným mimovládnym organizáciám som podobne ako mnoho iných občanov verila,“ povedala bývalá hlavná poradkyňa EÚ pre vedu britskému rádiu BBC 4.

Škótska profesorka hovorí, že ochranárske spolky majú istú ideológiu, ktorú chcú nasledovať: „Myslím, že majú vytvorený scenár a ignorujú dôkazy.“ Podľa Gloverovej sú technológie na tvorbu geneticky modifikovaných plodín bezpečné a existuje o tom medzi vedcami konsenzus.

Odkedy v roku 2012 vyhlásila, že konzumácia geneticky upravených potravín nie je riskantnejšia ako konzumácia konvenčne vypestovaného jedla, sa jej vzťahy s tretím sektorom výrazne zhoršili. Opozíciu proti GMO označila za formu šialenstva.

Hlavný vedecký pracovník britskej pobočky Greenpeace Douglas Parr vyhlásil, že jeho organizácia na rozdiel od poradkyne EÚ pre vedu zvažuje politické, poľnohospodárske aj vedecké aspekty pestovania GMO. Európska komisia by podľa neho mala vytvoriť širší kontext pre verejnú debatu, ktorý by nebol citlivý na lobing veľkých firiem.

 Posledné mesiace funkčného obdobia Anne Gloverovej poznačila aj chýbajúca komunikácia s nastupujúcou Komisiou. Britská vedkyňa tvrdí, že sa 6 mesiacov neúspešne pokúšala stretnúť s Junckerovým tímom.

„Pravdepodobne je to preto, že nové predsedníctvo chcelo rozhodnúť o novom spôsobe nezávislého vedeckého poradenstva,“ dodala. Jej pôsobenie  malo skončiť spoločne s Barrosovou komisiou v novembri.

Gloverová opakovane zdôraznila, že jej odchod nebol vynútený a odchádza na vlastnú žiadosť.