Ministri EÚ chcú občanom znížiť účty za telefón

foto: Účet za telefón, zdroj: flickr, autor: cubicgarden

Španielske predsedníctvo tlačí na prijatie návrhu, ktorý by garantoval zavedenie horných stropov účtov pre všetkých používateľov telekomunikačných prostriedkov. Dokument, ktorý sa EurActiv-u podarilo získať, ako jedno z možných riešení plánuje zavedenie „minimálneho stupňa vykazovaných položiek“, čo znamená zavedenie pravidelne aktualizovaného sumáru výdavkov.

V návrhu sa tiež píše, že „užívatelia by mali mať možnosť vypnúť určitý druh hovorov“ a že by sa „mali užívateľom ponúkať rozličné spôsoby platby“. Navyše, prerušenie služieb by malo vyť zakázané s výnimkou voľných služieb, vysvetľuje dokument.

Listina nových práv elektronickej komunikácie by tiež mala užívateľom zabezpečiť vyššiu úroveň transparentnosti, a to najmä prostredníctvom poskytovania informácií ohľadne kvality služieb ponúkaných rôznymi operátormi, lepšej ochrany spotrebiteľov a ľahšieho procesu riešenia sporov.

Ministri sa kvôli týmto opatreniam po prvý raz stretávajú dnes (31. mája) v Bruseli. „Ešte sa uvidí ako by sa mohli tieto opatrenia uviesť a či bude ako výsledok nutná aj nová legislatíva,“ prezradil pre EurActiv diplomatický zdroj.

Optické vlákna ostávajú stále mimo agendy

Komplikovaná záležitosť ohľadne financovania a regulovania kľúčových investícií do super rýchleho internetu ostáva naďalej bokom a ministri o nej nebudú diskutovať. „Nie je to na programe a pravdepodobne sa to vynechá,“ potvrdil európsky diplomat.

Členské štáty nariekajú, že Komisia si de facto uzurpuje moc na regulovanie trhu s telekomunikáciami tým, že vydávajú právne nezáväzné úpravy, ktoré sa potom zavádzajú ako právne záväzné pravidlá, hoci si nevyžadujú zapojenie Európskeho Parlamentu a Rady.

Dlho očakávanú smernicu Komisie, takzvanú Sieť budúcej generácie (NGN), sa stále nepodarilo prijať- a to ani po takmer dvoch rokoch zákulisných vyjednávaní. Rada debatu na túto tému posúva až do čias, kedy EK vydá dokument.

Výsledkom je viaznutie debaty a investícií v sektore, ktorý je kľúčový pre hospodársky rast.

Priemysel žiada o zlepšenie regulácie

Novovznikajúci operátori žiadali pred stretnutím ministrov telekomunikácií EÚ, aby európske inštitúcie riešili nedostatočnú reguláciu na národných trhoch, najmä v oblasti rozmiestnenia optických vlákien, ktoré sa v jednotlivých členských štátov vo veľkom odlišujú.

Rozličné smernice majú priamy dopad na ceny. Spotrebitelia v Holandsku- krajine s najlepšou reguláciou- platia za základné širokopásmové spojenie 17 eur za mesiac, pričom v Poľsku sa cena pohybuje okolo 34 eur za rovnaké služby a v Portugalsku dokonca 61 eur, uvádza posledná správa Komisie o konkurencieschopnosti v EÚ.

Sídlo BEREC bude v Rige

Očakáva sa, že krajiny dnes dospejú aj ku konečnému rozhodnutiu, kde sa bude nachádzať úrad nového európskeho telekomunikačnému orgánu BEREC. „V súčasnosti máme iba jednu kandidatúru a to je Riga,“ prezradil zdroj španielskeho predsedníctva.

Jedinou možnou alternatívou je sídlo v Bruseli. Tá však momentálne nie je pre lotyšskú kandidatúru výzvou.