Murdoch: Obsah online denníkov už nebude zadarmo

Mediálny magnát Rupert Murdoch začne realizovať prísľub z mája tohto roka, kedy vyhlásil, že na svojich najvplyvnejších internetových periodikách začne testovať nový obchodný model. Oznámil, že jeho celá mediálna skupina časom spoplatní prístup k elektronickému obsahu, informuje denník Financial Times.

"Zamýšľame spoplatniť všetky z našich webstránok. Ak budeme úspešní, budú nás nasledovať všetky médiá," vyhlásil. Doplnil, že poskytovanie rozličného spoplatneného spravodajstva bude znamenať pre vydavateľov online médií "významné príjmy".

Prvým testovacím pilotom spoplatnenia obsahu by sa mohol stať portál Sundaytimes.co.uk, informuje denník Guardian s odvolaním sa na "vysoko postavené priemyselné zdroje". Obsah online vydania Sunday Times by sa mohol spoplatniť už od konca novembra.

Skupina News Corp pristúpi k spoplatneniu spravodajstva na internetových portáloch aj napriek svetovej finančnej a hospodárskej kríze. Murdoch predpokladá, že najhoršiu fázu majú internetové médiá už za sebou a objavujú sa "niektoré dobré známky života" v oblasti online reklamy, cituje FT.

Agentúra Reuters dopĺňa, že spoplatnenie spravodajstva by sa malo spustiť niekedy v polovici roka 2010.

Pokiaľ ide o platený obsah, špecifický model "mikro-platieb" za spravodajstvo vyvíja aj online vydanie denníka Financial Times. Výkonný riaditeľ FT Rob Grimshaw v rozhovore pre portál paidcontent.org vyhlásil, že jeho médium na cenovej politike online vydania dlho nič nezmenilo a "je jeho povinnosťou ponúknuť čitateľom maximálnu flexibilitu". Inými slovami, do úvahy prichádzajú dva modely spoplatnenie za prístup k obsahu – buď platba za počet otvorených článkov alebo platba za čas strávený na portáli FT.com. Pokiaľ ide o budúcnosť súčasnej praxe, že registrovaný užívateľ má k dispozícii obmedzené množstvo spravodajstva zdarma, Grimshaw sa k tejto otázke vyjadriť nevedel.