Na európskych inováciách zarába zvyšok sveta

(zdroj: DomiKetu/Flickr)

Corinne Vigreux zo spoločnosti TomTom uviedla, že holandský výrobca navigácií je jedinou technologickou spoločnosťou so zameraním na bežného spotrebiteľa, ktorá za posledných 15 rokov vznikla a dokázala sa postaviť firmám zo Spojených štátov a z Ázie.

„Ak sa dnes pozriete na smartfóny, tie priťahujú najviac príjmov, kde sú Európania? Potrebujeme viac podnikateľov,“ povedala počas práve prebiehajúcej budapeštianskej konferencie InnovEIT.

Európa podľa nej nedokázala zareagovať na dominanciu Silicon Valley a Ázie v technologických inováciách, akými Uber, Twitter či Facebook. „Ak nie ste pri stole, budete na jedálničku,“ varovala zakladateľka spoločnosti.

Konzultant Richard Pelly, ktorý až do minulého roku stál čele Európskeho investičného fondu, tvrdí, že Európa obstojí pri registrácii patentov, ale zlyhá pri ich uvádzaní na trh: „Je to síce klišé, ale napriek tomu pravda, že európske vynálezy speňažia inde.“

Na vine je aj výchova

Európe často chýba chuť riskovať, uviedla ako jednu z príčin zaostávania Corinne Vigreux.

„Máme systém vzdelávania, ktorý stigmatizuje neúspech. Chýba odvaha neuspieť. Mohlo by to zmeniť správne mentorstvo,“ naznačila.

Potvrdila to aj delegácia mladých vedcov, ktorí na konferencii vyhlásili, že Európa má na prekonanie Silicon Valley fyzické predpoklady. Chýba však vhodné vzdelanie.

„Európa musí vyzvať Palo Alto a Silicon Valley. Podporujem to,“ povedala riaditeľka iniciatívy Big Innovation Centre Birgitte Andersenová.

Podľa nej je najväčšou prekážkou pre rast európskych startapov slabý investičný ekosystém.

„Banky a investori rizikového kapitálu naďalej len veľmi opatrne investujú do nehmotného majetku startupov napriek tomu, že to sú tie rizikové investície, ktoré by mali robiť čoraz viac,“ vysvetlila Andersenová.

Účastníci konferencie sa ďalej zhodli, že európska regulácia môže tiež komplikovať život podnikateľov v technologických odvetviach. Chýba zhoda o využívaní fenoménu big data, zlyhania firiem mávajú omnoho väčšie administratívne dôsledky ako inde. Naopak úspešné inovačné klastre sú tie, ktoré sa riadia pravidlom, že regulácia musí byť oslabená.

Eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics včera v Budapešti priznal, že ešte pred 15 rokmi bola Európa jednou z veľmocí v IT sektore a teraz zaostáva. Zmeny sa však podľa neho neprejavia hneď a až v strednodobom horizonte sa ukáže, či stačí tempu ostatných.