Na Maltu čaká finalizácia jednotného digitálneho trhu

Rada EÚ, jednotný digitálny trh, Malta

(zdroj: EU2017MT/Flickr)

Počas nadchádzajúceho maltského predsedníctva v Rade EÚ definitívne zmiznú roamingové poplatky. V prvej polovici roku 2017 sa objavia smernice o súkromí v elektronických komunikáciách a dátovej ekonomike.

„Nasledujúcich šesť mesiacov pre nás nebude len o brexite a migrácii. Je veľa vecí, ktoré sa dajú urobiť pre živobytie našich občanov,“ povedal maltský premiér Joseph Muscat pri návšteve Európskej komisie.

Digitálna agenda sa zaradila medzi 6 priorít maltského predsedníctva. Konkrétnymi cieľmi sú odstránenie geoblockingu, rozšírenie nástrojov na podporu malých a stredných podnikov, bezplatná Wi-Fi pre obce a ukončenie rokovaní o harmonizácii mobilného frekvenčného spektra 700 MHz.

Čítajte viac: Malta predstavila logo a priority svojho predsedníctva

Na Web Summit v Lisabone, najväčšiu technologickú konferenciu v Európe, vyslala Malta na začiatku novembra 150-člennú delegáciu. Maltských predstaviteľov zaujímalo, ako by tamojšie startupy mohli napodobiť úspech spoločností ako Spotify, Airbnb či Uber.

Zhodou okolnosti na tomto podujatí vystúpil komisár EÚ pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas s podobným úmyslom. Predstavil nový nástroj na podporu začínajúcich podnikov s využitím rizikového kapitálu. O dva týždne neskôr tento zámer Európska komisia odprezentovala už ako „celoeurópsky fond fondov rizikového kapitálu“, do ktorého naleje 400 miliónov eur.

Čítajte viac: Komisia ukázala, ako chce udržať startupy v Európe

Už na začiatku mesiaca si maltskí ministri zodpovední za ekonomiku a konkurencieschopnosť pozvali na návštevu podpredsedu EK pre jednotný digitálny trh Andrusa Ansipa. Šéf rezortu hospodárstva Chris Cardona pri tejto príležitosti vyhlásil, že napriek turbulentným časom pomôže podobný zjednocujúci projekt, akým je jednotný digitálny trh, vytvoriť ekonomicky silnejšiu Európu.

Maltský vicepremiér Luis Grech v nedeľu, v predvečer predstavenia loga maltského predsedníctva, zopakoval: „Dobre fungujúci jednotný trh pomôže občanom vrátiť dôveru v európsky projekt.“

Ostrov so 420 tisíc obyvateľmi má dobré predpoklady na to, aby sa dokázal s cieľmi európskej digitálnej agendy stotožniť. Podľa indexu DESI sa radí do prvej polovice rebríčka digitálnej pripravenosti, pričom tempo rastu je rýchlejšie než európsky priemer. Znamená to, že sa Malta ostatným európskym krajinám skôr vzďaľuje.

Každá domácnosť má k dispozícii fixné širokopásmové pripojenie, pričom každý z poskytovateľov je schopný ponúknuť internet s minimálnou rýchlosťou 30 Mb/s. Malta má vyšší podiel IT špecialistov (4,6 % pracovných síl) ako je európsky priemer (3,7 %). Na druhej strane, až 22 % Malťanov sa na internet nepozrelo vôbec.