Na Noci výskumníkov sa budú búrať stereotypy o vedcoch

Vedecké špičky sa zhodujú, že veda na Slovensku by si zaslúžila dôstojnejšie spoločenské postavenie. Jednou stranou mince sú financie, druhou je lepšia popularizácia vedeckých výstupov.

Podľa prieskumu, ktorý si nechala vypracovať SOVVA, je veda všeobecne na Slovensku vnímaná ako dôležitá, no samotní slovenskí vedci už tak pozitívne vnímaní nie sú.

Jedným z najdôležitejších podujatí, zameraných na propagáciu vedy, je festival vedy Noc výskumníkov, ktorý sa uskutoční v piatich slovenských mestách (Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica, Tatranská Lomnica) v piatok 28. septembra.

Festival organizuje SOVVA, Slovenská akadémia vied a EurActiv.sk. Záštitu nad podujatím prebralo ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Noc výskumníkov podľa štátneho tajomníka Štefana Chudobu „búra stereotypy o vedcoch“.

Chudoba si myslí, že Slovensko má dnes veľký problém dostať do vedy šikovných mladých ľudí. „Motivácia dosiahnuť solídny príjem je pre nich ďaleko vyššia,“ povedal v rozhovore pre EurActiv.sk.

Samotné ministerstvo pritom pripravuje podľa štátneho tajomníka aj za pomoci eurofondov vlastné kroky pre lepšiu propagáciu vedy.

Noc výskumníkov má podľa jej organizátorov prelomiť bariéru medzi vedou a spoločnosťou a ukázať ľuďom, že aj na Slovensku sa robí excelentný výskum, ktorý znesie minimálne európske kritéria.

„Každý vedecký pracovník chce mať dobré výsledky a tie prezentuje najčastejšie vo forme odborných článkov. Lenže tie nie sú prístupné verejnosti,“ hovorí predseda Slovenskej akadémie vied, Jaromír Pastorek.

„Vedci potrebujú takéto akcie a masmédia, aby ich výskumu porozumeli aj občania. Aby tí spoznali význam vedy,“ dodáva.

Verejnosť by mala pochopiť, že veda je „beh na dlhé trate“. Investícia do vedy sa podľa Pastoreka síce vráti možno až po desiatich, alebo dvadsiatich rokoch, ale napriek tomu ide o „efektívnu investíciu“.

Hlavné podujatie v centre Bratislavy

Dôležitosť popularizácie vedy si uvedomujú aj samotní vedci. Keď noc výskumníkov pred 6 rokmi na Slovensku začínala, zúčastnilo sa jej asi 50 vedcov. Tento rok by to malo byť okolo 1 000 vedcov, opisuje predseda SOVVA Stanislav Sipko. „Tohtoročná Noc výskumníkov je väčšia ako kedykoľvek predtým,“ tvrdí Sipko.

Dohromady bude vo všetkých mestách pripravených viac ako 200 prezentácií. Novinkou je, že hlavné podujatie sa bude po prvýkrát konať v bratislavskej Starej tržnici, kde čaká ľudí aj najbohatší program.

Návštevníci Starej tržnice sa môžu tešiť napríklad na interaktívnu prednášku Branislava Sitára z CERNu o ceste k objaveniu Higgsovho bozónu, 3D prezentácia archeologických nálezisk z územia Slovenska, elektrický skúter či kolobežka, alebo interaktívne počítačové hry Science Hero alebo BoodLezz.

Vedci tiež odprezentujú jeden z najdôležitejších slovenských objavov, tzv. penový hliník, ktorý je považovaný za materiál budúcnosti. Vedci z košickej Technickej univerzity zase predstavia NAO robotov, čoraz častejšie využívaných v rôznych oblastiach života. Dominantou celého priestoru Starej tržnice bude laserová projekcia nanoštruktúr.