Najekologickejší tablet sa vyrába z dreva

„Iameco“ je tablet vyrábaný v Írsku, ktorý by sa budúci mesiac mal dostať do predaja po celej Európe. Na domácom trhu si zatiaľ veľa priaznivcov nezískal, avšak firma MicroPro už pripravuje aj prototyp jeho notebookovej verzie. Šéf spoločnosti Paul Maher za sľubný potenciálny trh považuje napríklad školy, ktoré sa usilujú o environmentálne šetrné IT systémy.

Na výrobe eko-tabletu sa podieľal aj nemecký inštitút Fraunhofer. „Tento PC s dotykovou obrazovkou má veľmi nízku spotrebu počas celého životného cyklu jednotky –počínajúc výrobou, cez fázu používania až po konečnú recykláciu,“ uviedol Alexander Schlösser z inštitútu Fraunhofer.

Nápad vyrobiť tento zelený tablet vzišiel z projektu Heatsun, ktorý bol financovaný z európskeho environmentálneho programu Life a týkal sa opatrení pre prevenciu vzniku, opätovné použite a recykláciu odpadu z elektronických zariadení.

Tvorcovia tvrdia, že ide o najzelenší produkt vo svojej kategórii a Ekonálepku mal získať ešte v roku 2011.

katalógu výrobkov s Ekonálepkou by ste ho však hľadali márne, nakoľko zjavne nie je úplne aktualizovaný.  V starších vydaniach informačných spravodajcov Ekonálepky EÚ a tiež na firemných stránkach sa však uvádza, že týmto certifikátom sa už od roku 2008 môžu pýšiť aj viaceré notebooky a stolné počítače Asus.

Eko-dizajn

Uhlíková stopa eko-tabletu je počas celého životného cyklu na úrovni menej ako 360 kg CO2, čo je údajne o 70 % menej ako konvenčné počítače s monitorom. Až 98 % materiálov možno zrecyklovať, z toho 20 % materiálov možno ľahko opätovne použiť aj v iných počítačoch.

Výrobcovia nahradili ventilátory, osvetlenie a viaceré nebezpečné materiály, ktoré sa bežne používajú v elektronike, ekologickejšími alternatívami a menej škodlivými chemikáliami. Jednotlivé komponenty možno upgradovať a tým predĺžiť životnosť výrobku až na 10 rokov.

Cena tabletu Iameco bude začínať na úrovni 850 eur plus DPH a náklady za inštaláciu softvéru.

Tablet zaujme na prvý pohľad, keďže jeho obal je vyrobený z dreva, čím spĺňa jedno z kritérií udelenia európskeho certifikátu Ekonálepky, podľa ktorého výrobok ktorého nesmie obsahovať viac ako 30 gramov jedného polyméru. Použité drevo sú odrezky z orecha, dubu alebo buku, ktoré firma nakupuje od rôznych európskych nábytkárskych spoločností.

Pripravovaný prototyp notebooku zase bude mať obal vyrobený z drevných peliet, ktoré sú skôr známe ako biopalivo. Írsky výrobca na ňom spolupracuje s britskou univerzitou v Southamptone.

Prototyp notebooku je aj súčasťou veľkého projektu 7. rámcového programu pre výskum s názvom ZeroWIN, do ktorého je zapojených 31 partnerov z 11 krajín.