Nedostatok doktorov v rozvojových krajinách majú vyriešiť roboty

foto: humanoidný robot, ktorého predstavili na výstave v Londýne

Mundie tvrdí, že rast svetovej populácie znamená, že nízkonákladové technológie sa musia stať dostupnejšími pre miliardy ľudí.

„Jedna z oblastí, na ktorú sa zameriavame je robotika. Pracujeme na vývoji doktora, ktorý bude schopný sa učiť a argumentovať a ktorý vytvorí svoj vlastný avatar na obrazovku. Počúva pacientov a vie určiť diagnózu či odporučiť liečbu,“ povedal pre EurActiv.

Virtuálny doktor si už dnes vie poradiť s 16 diagnózami, ktoré bežne postihujú deti po celom svete, no Mundie hovorí, že „toto je len vrchol ľadovca“.

Táto technológia by mohla vyriešiť problém nedostatku skúsených lekárov v rozvojových krajinách, najmä kvôli slabej infraštruktúre v oblasti vzdelávania a úniku mozgov z radov domácich doktorov.

„Je to otázka toho, dostať do určitých oblastí dostatok trénovanej pracovnej sily. Tieto robotické doktori nám umožňujú doručiť určitú lekársku prax do dedín, kde je nedostatok odborníkov. Ďalšou otázkou je ako aktualizovať vedomosti [robotov], no technológia nám to uľahčuje,“ hovorí Mundie.

Verí, že ľudia s pomerne limitovaným lekárskym výcvikom budú s pomocou informačnej technológie schopní poskytovať kvalitnejšie služby ako tie, ktoré v súčasnosti existujú. Môžu tiež pomôcť k výučbe o dobrom zdravotnom stave a tým predísť opaku.

Výzvou pre inovácie v zdravotníctve ostáva vyvažovanie technologického procesu s obmedzovaním nákladov.

„V budúcnosti musíme byť schopní vykonať lepšiu prácu pre viac ľudí a za menej peňazí. Odpoveďou je technológia,“ povedal a navrhol, aby sa namiesto snahy o vývoj čoraz sofistikovanejšej technológie pre menej ľudí výskum zameral na to, ako by sa mohli súčasné technológiu používať na pomoc veľkého počtu ľudí.

Napríklad kombinácia vyspelej telefonickej technológie so základným USB ultrazvukových zariadením by mohlo sprístupniť ultrazvuk veľkému počtu ľudí pri nízkych nákladoch. Toto, hovorí Mundie, by mohlo pomôcť znížiť úmrtnosť matiek.