Neelie Kroes pôsobila na híringu strnulo

Pozadie

Neelie Kroes začala svoju politickú kariéru ako členka holandského parlamentu za Ľudovu stranu za slobodu a demokraciu (VVD). Neskôr sa stala štátnou tajomníčkou Holandska a pôsobila aj ako ministerka dopravy, verejných prác a vodného manažmentu.

Kroes vstúpila do európskej politiky ako komisárka pre hospodársku súťaž v roku 2004. Počas jej prvého kola vypočutia sa dostala pod paľbu za to, že údajne prijala úplatky. Odvtedy sa však preslávila ako eurokomisárka, ktorá sa zameriava na dominantných hráčov na trhu. Medzi rokmi 2004 a 2009 spolu vyzbierala od spoločnosti Microsoft na pokutách 2,4 miliardy eur.

Pozície

Počas híringu sa ukázalo, že Kroes bude rovnako razantná aj pri svojom novom určenom portfóliu, ktorým je digitálna agenda. Napriek tomu však často krát hľadala slová pri obhajobe svojej pozície.

V niektorých oblastiach Kroes ukázala, že jej prioritou budú trhy a druhou presadzovanie pravidiel hospodárskej súťaže. Dezignovaná komisárka tiež naznačila, že by uprednostnila samoreguláciu trhov, no najprv sa treba uistiť, že sa hráči na ňom správajú korektne.

Členovia parlamentu Kroes „podusili“ najmä na technických otázkach ako poplatky za roaming, neutralita internetu, právo na súkromie na internete a postup proti hráčom na trhu, ktorí nedodržiavajú pravidlá hospodárskej súťaže.

Jej predchodkyňa, Luxemburčanka Viviane Reding, si získala uznanie práve za zníženie poplatkov za roaming keď pôsobila ako eurokomisárka pre informačnú spoločnosť.

Kroes povedala, že by uprednostnila, aby si trh sám reguloval roamingové tarify, no „najprv si to musí zaslúžiť.“ Zároveň zdôraznila svoj zámer zvýšiť investície do rýchleho internetu v rámci celej Európskej únie.  

Autorské práva a internetové pirátstvo

Otázky na Kroes sa týkali aj digitalizácie publikovaných kníh – oblasť, ktorá je predmetom sporu medzi európskymi vydavateľmi a spoločnosťami ako Google. Kroes na to povedala, že si sadne s dezignovaným komisárom pre vnútorný trh Michelom Barnierom, aby spolu vytvorili rámec štruktúry autorských práv, ktorý je v prvom rade spravodlivý voči spotrebiteľom.  

Poslankyňa Catherine Trautman sa počas híringu dotkla vysoko citlivej otázky, ktorá minulý rok zmarila minuloročné rozhovory ohľadne schválenia nového telekomunikačného balíka. Vyjadrila totiž obavy z toho, že balíček vládam umožní odpojiť ľudí podozrivých z internetového pirátstva bez spravodlivého súdu a bezodkladne.

Kroes na to bez zaváhania povedala, že bude v prvom rade obhajovať základné práva.