Nemci budú trestať prejavy nenávisti na internete najtvrdšie

socialne media, hate speech

Twitter

Vládny kabinet Nemeckej spolkovej republiky schválil v stredu, 5. apríla, najtvrdšie zákony na svete proti dezinformáciám a nenávistným prejavom (tzv. hate speech) na sociálnych sieťach.

Kritici sa obávajú obmedzenia slobody prejavu.

Sociálne siete ako Twitter, Facebook, vyhľadávač Google a ďalších núti ministerstvo spravodlivosti v krajine prijať zodpovednosť za šírený obsah. Siete a online platformy musia nastaviť jasné kanály a spôsoby registrovania sťažností. Následne ich v primeranej forme zverejniť a prostredníctvom kvalifikovaného právnika vyhodnotiť a odstrániť.

Ak nebude zjavný prejav nenávisti zo stránky odstránený do 24 hodín, prípadne do siedmich dní pri komplexnejších prípadoch, online médiá čelia hrozbe pokuty do výšky 50 miliónov eur. Ide o najvyššiu čiastku, akú legislatíva vyžaduje v podobných priestupkoch kdekoľvek na svete.

Prejavy nenávisti, falošné správy, popieranie holokaustu

Vzhľadom na to, že návrh pripravovanej legislatívy bol v Nemecku zverejnený už pred mesiacom, k predmetnému obsahu sa zaradili nové kategórie. Okrem prejavom nenávisti, či nepravdivých správ, pribudla kategória detskej pornografie, či popierania holokaustu.

Nemecká vláda rovnako zacielila aj na prejavy rasizmu. Tie sa v ostatnom období začali množiť najmä na pozadí nárastu počtu migrantov v krajine. S blížiacimi sa parlamentnými voľbami, naplánovanými na september, sa zvyšujú aj počty tzv. fake news.

Čitajte aj: Nemecké voľby 2017

„Je samozrejmé, že sloboda prejavu je v našej živej demokracii viac ako dôležitá. Avšak sloboda prejavu končí práve tam, kde začína trestné právo,“ uviedol pre agentúru Reuters Heiko Maas, nemecký minister vnútra.

Obmedzovanie slobody prejavu?

Zákon v Nemecku aj v medzinárodnom prostredí rozprúdil diskusiu o tom, ako môže obmedziť slobodu prejavu. Kritici tvrdia, že legislatíva požaduje od online médií, aby sa samé stali obsahovou políciou. Krátka doba na odstránenie obsahu môže navyše spôsobiť, že problematické vyhlásenia budú odstránené preventívne.

Renate Kuenast, právna expertka Strany zelených, zákon kritizovala. Pre Deutsche Welle povedala, že legislatíva je „takmer pozvánkou vymazávať nielen skutočné urážky, ale z bezpečnostných dôvodov aj ďalší obsah.“

facebook, fake news

TASR / AP Photo / Jeff Chiu, File

Video platforma YouTube prostredníctvom svojej riaditeľky Susan Wojcicki pre Der Spiegel označila zákon za „ťažké bremeno pre online platformy.“

Spoločnosť Facebook podľa jej hovorcu plánuje v Nemecku najať až 700 nových zamestnancov, ktorí sa na odstraňovaní tohto špecifického obsahu budú priamo podieľať. Minister vnútra Heiko Maas upozorňuje, že práve Facebook podľa vládneho prieskumu v minulom roku odstránil necelých 40 percent obsahu, ktorý bol označený za trestný. Sociálna sieť Twitter stiahla dokonca len 1 percento špecifikovaného obsahu. Najpopulárnejšia sociálna sieť, ako aj ďalšie online platformy a médiá sa totiž ešte v roku 2015 v Nemecku zaviazali, že prejavy nenávisti budú do 24 hodín odstraňovať.