Nemecko a Francúzsko varujú pred prehliadačom Internet Explorer

Pozadie

Google minulý týždeň po zistení hackerského útoku na svoje stránky a na niekoľko ďalších spoločností vyhlásil, že uvažuje o svojom stiahnutí sa z Číny, odkiaľ útok pochádzal. Podľa vyhlásenia spoločnosti boli cieľom útoku e-mailové schránky čínskych aktivistov a disidentov.

Po tom, čo vysvitlo, že útok sa uskutočnil pomocou chyby v prehliadači Internet Explorer, verzia 6, vydal Nemecký federálny úrad pre informačnú bezpečnosť varovanie, aby ľudia radšej používali iný druh prehliadača. Francúzska agentúra Certa neskôr nasledovala nemecký príklad.

Postoje

Spoločnosť Microsoft sa proti odporúčaniam z Nemecka a Francúzska ohradila. Konkurencii naopak tento krok pomohol. Nórska alternatíva k prehliadaču Internet Explorer, Opera Software, uviedla, že len za víkend sa počet stiahnutí jej aplikácie v Nemecku zdvojnásobil na 18 tisíc za deň, uvádza Wall Street Journal. Zvýšený záujem o svoje prehliadače hlási aj spoločnosť Mozilla, kde zaznamenali v tomto období až o 300 tisíc viac stiahnutí oproti priemeru.

Bezpečnostný konzultant spoločnosti Sophos sa vyjadril, že si nepamätá na „tak silne vyjadrenú radu“ zo strany európskej vlády užívateľom, ktorá by im priamo hovorila, aby zmenili určitý druh softvéru, cituje Wall Street Journal.

Podľa mnohých sa však agentúry unáhlili. Microsoft odporúča, aby ľudia namiesto prechodu ku konkurencii len upgradovali svoju verziu prehliadača zo staršej na novšiu. Pri útoku z Číny na spoločnosť Google hackeri využili práve chyby v staršej verzii prehliadača spoločnosti. Cliff Evans, šéf Microsoftu v oblasti bezpečnosti a súkromia pre BBC povedal, že najnovšia verzia Internet Explorer 8 je v súčasnosti „najbezpečnejším prehliadačom na trhu“ a riziko pri jeho použití je minimálne. Na to, aby sa užívateľ ocitol v nebezpečí, by musel používať verziu Internet Explorer 6 a navštíviť dotknuté stránky, dodal.

Podľa odborníkov sa však môže onedlho stať, že hackeri nájdu chybu aj v novšej verzii. Microsoft Explorer, ktorý ovláda väčšinu trhu, sa tak dostáva pod tlak, hovorí technologický korešpondent BBC Rory Cellan-Jones.

V súčasnosti pritom stále prebieha spor spoločnosti Microsoft s orgánmi Európskej únie vo veci porušovania hospodárskej súťaže. Ten sa týka práve prehliadača Internet Explorer.

Holandská Strana pracujúcich, ktorá je zároveň poradcom Európskej únie v otázke ochrany údajov, túto udalosť využila na to, aby podčiarkla nedostatočnú ochranu osobných údajov zo strany prehliadačov.  

Žiadajú preto, aby skupiny prehliadačov zmenili spôsob, akým zbierajú a analyzujú internetové „cookies“, teda mechanizmy používané webovými stránkami pre ukladanie a získavanie informácií pomocou prehliadača užívateľa. Tie kopírujú aj adresy sietí a iné osobné dáta na to, aby pomocou nich určili profil užívateľa a jeho internetové zvyky, uvádza Financial Times.

Prehliadače argumentujú tým, že údaje potrebujú na skvalitnenie vyhľadávacích služieb.

Zákony EÚ na ochranu údajov pritom prehliadačom ukladajú povinnosť vymazať osobné údaje o anonymnom osobnom užívateľovi v prípade, že už neslúžia na ten účel, za ktorým ich zbieral, píše ďalej Financial Times.

Podľa holandskej Strany pracujúcich by sa tak malo stať po šiestich mesiacoch od zberu údajov. Spoločnosti ako Google však k tomuto kroku v súčasnosti pristupujú až po 24 mesiacoch.