Neveďalová: Košice si titul EHMK zaslúžia

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z výboru pre kultúru a vzdelávanie tento týždeň hodnotili stav realizácie projektu  EHMK 2013 priamo v metropole východného Slovenska. Delegácia sa oboznámila s jednotlivými  projektmi a stretla s predstaviteľmi mesta Košice, Košického samosprávneho kraja (KSK) i poslancami NR SR.

Europoslanci poznamenali, že Košice vysokou úrovňou projektu prekonali i svojho francúzskeho partnera – Marseille-Provence.

Europoslankyňa Katarína Neveďalová (Socialisti & Demokrati, Smer-SD) konštatovala, že delegácia sa v Košiciach nestretla s ničím negatívnym a myslí si, že projekt sa zvládol stopercentne.

„Košice vyhrali titul EHMK ako slovenské mesto a veľmi dobre reprezentujú našu krajinu,“ vyhlásila. V súvislosti s Marseille podotkla: „Niektoré investičné projekty tam nie sú dokončené, niektoré sa podobne ako tu, odovzdávajú v týchto dňoch.“

Po Kunsthalle Kulturpark

Do konca júla by sa mal skolaudovať aj najdrahší projekt EHMK 2013, ktorý v utorok (16.7.) oficiálne odovzdali mestu, hoci v ňom stále prebiehajú dokončovacie práce. Na projekt rekonštrukcie kasární na Kukučínovej ulici na Kulturpark s rozpočtom viac ako 24 miliónov eur sa použili najmä prostriedky z eurofondov. Prvou akciou pre verejnosť v nových priestoroch bude Leto v parku, ktoré začína 3. augusta.

„Chcem vyzdvihnúť, že Kulturpark sa stáva miestom, kde sa budú môcť realizovať mimovládne organizácie, či kreatívne spoločnosti,“ zdôraznil poľský europoslanec Piotr Borys (Európska ľudová strana).

Začiatkom júla v Košiciach otvorili prvú Kunsthalle na Slovensku. Polyfunkčný priestor zameraný na propagáciu súčasného umenia vznikol rekonštrukciou schátranej budovy starej krytej plavárne v hodnote takmer 7,5 milióna eur. Jej špecifikom je silný dôraz na element vody, ktorý má pripomínať históriu a pôvodný účel budovy.

Katarína Neveďalová podčiarkla aj to, že súčasťou projektov EHMK 2013 je podpora kultúry národnostných menšín.

„Košice si oprávnene zaslúžia titul Európskeho hlavného mesta kultúry. Som presvedčená, že pri vyhodnotení projektu na konci roka sa zhodneme na slovenskom víťazovi, ktorý je už teraz lepší ako francúzsky napriek tomu, že titul EHMK nie je súťažou,“ dodala.

„Po trojdňovej návšteve mojich kolegov, ktorí spoznali naše mesto, som hrdá na to, že som Košičanka,“ uviedla europoslankyňa Monika Smolková (S&D, SMEr-SD), ktorá je členkou výboru EP pre regionálny rozvoj. „Môžeme byť pyšní na to, čo sme dokázali.“

Základný kameň budúceho rozvoja

„Oceňujeme najmä to, že do projektu sa zapojila nielen mestská samospráva, ale aj KSK, ktorého projekt Terra Incognita môže byť ukážkou toho, ako do EHMK zapojiť celý región,“ uviedol Piotr Borys.

Vyzdvihol tiež projekty rekonštrukcie nepoužívaných výmenníkových staníc tepla na sídliskách na komunitné a kultúrne body SPOT’s, ktoré označil za jedinečné a doteraz v Európe nevídané.

Podľa Borysa je dôležité, aby sa projekt EHMK neskončil v roku 2013, ale aby spolupráca miest, ktoré tento titul nosili, prípadne ešte len budú nosiť, biznisu, obyvateľov a kultúrnej obce, pokračovala aj v ďalších rokoch.

„Krakow bol európskou metropolou kultúry v roku 2000,“ pripomenul. „Odvtedy navštívili mesto milióny turistov. Investori v ňom videli veľký potenciál a nebáli sa doň investovať. Rovnaké momenty čakajú i Košice."

Rozvoju mesta by mali pomôcť aj nové letecké linky. Od polovice septembra bude v prevádzke pravidelné spojenie Košice – Londýn, hovorí sa aj o priamom spojení s niektorým z nemeckých miest.

Podľa slov Moniky Smolkovej sa o rozvoj regionálnych letísk zaujíma aj Európsky parlament. „V Európskom parlamente sa minulý mesiac schvaľovali návrhy na rozvoj leteckej dopravy na regionálnych letiskách. Slovenská vláda môže požiadať o podporu zo štrukturálnych fondov na rozvoj košického letiska,“ uviedla. Dodala, že v auguste sa na pôde Európskeho parlamentu bude konať veľká konferencia na tému rozvoja letísk.

(EurActiv/TASR)