Noc výskumníka 2009 v Bratislave a v Tatranskej Lomnici

Piatok 25. septembra bude patriť slovenskej vede a výskumu, resp. ich verejnej prezentácii. V bratislavskom nákupnom centre Avion a v Botanickej záhrade, ako i v Hvezdárni v Tatranskej Lomnici si bude verejnosť môcť prezrieť vedecko-popularizačné stánky, pozrieť si vedeckú show, výsledky práce botanikov, ale i počas noci pozorovať hviezdy cez profesionálny ďalekohlad.

V bratislavskom nákupnom centre Avion budú počas celého dňa k dispozícii vedecké stánky. Návštevníci môžu v rámci nich okrem iného na vlastné oči vidieť i to, ako hrajú futbal inteligentné roboty, ako bude vyzerať elektromobil v roku 2020, budú si môcť v prívesku na krku odniesť vzorku vlastnej DNA, nasnímať 3D obraz tváre, či zažiť virtuálnu prechádzku Bratislavou. Hlavným podujatím v Avione bude Vedecká show, ktorá začne o 17:00. Okrem tohto programu sa vybrané kaviarne v nákupnom centre premenia na Vedecké kaviarne (19:00 – 21:00), kde bude príležitosť diskutovať s vedcami prakticky o čomkoľvek.

Pri príležitosti Noci výskumníka 2009 bude 25. septembra až do polnoci bezplatne otvorená Botanická záhrada v Bratislave. Okrem toho svoje brány otvorí i Hvezdáreň v Tatranskej lomnici, kde sa budú v noci z piatka na sobotu pozorovať hviezdy a astronómovia poskytnú k pozorovaniu odborný výklad.

Noc výskumníka sa na Slovensku uskutoční po tretí raz. V rámci Európy bude prebiehať v 31 krajinách v EÚ a za jej hranicami. Viac informácií možno nájsť na oficiálnej stránke www.nocvyskumnika.sk a účasť možno potvrdiť aj na sociálnej sieti Facebook. Účasť na všetkých podujatiach je bezplatná.

Projekt finančne podporila Európska komisia a na Slovensku ho zastrešujú SOVVA – Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenská akadémia vied (SAV) a portál EurActiv.sk.