Noc výskumníkov 2013 v číslach

Zdroj: SOVVA

Festival vedy Noc výskumníkov 2013 sa paralelne konal posledný septembrový piatok v mestách Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice a Tatranská Lomnica. Dovedna sa na ňom predstavilo viac ako 1 000 vedcov z širokej škály vedeckých odborov. Organizátori odhadujú celkový počet návštevníkov počas siedmeho ročníka podujatia na viac ako 177 000.

Noc výskumníkov v siedmom roku skoncentrovala pod túto značku:

  • 195 vedeckých stánkov
  • 62 prednášok a diskusií
  • 22 000 žiakov a študentov a
  • 525 súťažiacich

Zmyslom festivalu je priblížiť výsledky slovenskej vedy a jej osobnosti. Má ukázať širokej laickej verejnosti, že sa na Slovensku robí špičkový výskum, v mnohých prípadoch porovnateľný so svetom.

Bratislava

Festival tento rok ozvláštnila návšteva humanoidného robota ASIMO, ktorého vyvinula spoločnosť Honda Motor Co., Ltd., svetový líder vo vyspelej robotike, s cieľom vytvoriť robota, ktorý by mohol byť pomocníkom človeka v každodennom živote. Jeho vystúpenia z Bratislavskej Starej tržnice prenášali videokonferenciou na celé Slovensko.

Umelú inteligenciu a pokrok v oblasti robotiky predstavil na festivale aj slovenský špičkový odborník na túto oblasť, profesor Peter Sinčák z Technickej univerzity v Košiciach.

Bratislavské nákupné centrum Avion prilákalo v doobedných hodinách množstvo škôl a rodín s deťmi. Takmer 80 interaktívnych vedeckých stánkov a exponátov ponúkali zaujímavé prezentácie o Lego robotoch, ale aj mobilných robotoch, bezpečnom automobile, či protilátkach a boji proti rakovine, o čistení vody slnkom, ale aj o „zdraví na tanieri“. Bohatý program s prednášami na zaujímavé témy, či pozorovanie nočnej oblohy ponúklo aj Prírodovedné múzeum SNM.

Žilina

Napriek tomu, že Žilina sa do Noci výskumníkov zapojila len druhý rok a podujatie patrí k tým menším, záujem návštevníkov bol značný. Návštevníci sledovali bezdrôtový prenos elektriny, čo je vidieť termovíznou kamerou, ako funguje študentský elektromobil či letecký simulátor, ale zistili napríklad aj, ktoré inteligentné roboty sú okolo nás. Žilinská univerzita, ktorá je odborným partnerom podujatia v tomto meste, naplno podporila festival prezentáciami svojho výskumu. Neprehliadnuteľnou však bola aj Jeseniova fakulta Univerzity Komenského a jej atraktívna prezentácia štúdia medicíny.

Banská Bystrica

V Europa Shopping Centre mohli návštevníci nájsť  31 vedeckých stánkov s robotmi v akcii, modelom sopky, zábavnou 3D tlačou, či maľovaním elektrinou. Zažili diskusiu s odborníkmi a milovníkmi robotiky z Univerzity Mateja Bela, Ústavu informatiky SAV a Majstra sveta v celosvetovej súťaži RoboCup, prednášky o sopkách, zemetraseniach a tsunami, o hračkách v historicko-kultúrnom kontexte, o fyzike a hudbe, či o čudných vlastnostiach živočíchov. So sprievodným programom sa pripojila aj hvezdáreň na Vartovke, kde prebiehali prednášky, súťaže a pozorovania oblohy až do neskorého večera.

Košice

Návštevníci festivalu v košickej Optime mohli vidieť, ako mozog spracováva podnety, ako sa využíva umelá inteligencia v internetovom prostredí, spoznať svet radarov, magnetických nanočastíc a emocionálnych robotov, ale tiež nechať si diagnostikovať svoju telesnú kondíciu. Predviedlo sa i vozidlo s vodíkovým palivovým článkom a študentský automobil Icar. Paralelne prebiehali aj sprievodné akcie v Slovenskom technickom múzeu, vo Vedecko-technickom centre pre deti a v Centre voľného času Domino.

Tatranská Lomnica

Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied v blízkosti Tatranskej Lomnice prilákal takmer stovku návštevníkov, a to  nielen na exkurzie svojich priestorov a odkrývanie tajomstiev jesennej oblohy, ale aj na multimediálne populárno-náučné prednášky o slnku, asteroidoch a kométach, hviezdach
a extra-solárnych planétach.

Siedmy ročník celoeurópskeho festivalu zorganizovala opäť  Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity – SOVVA v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom EurActiv.sk. Odozva širokej laickej verejnosti, rovnako ako nadšenie a ochota prezentujúcich vedcov v jednotlivých mestách, naznačuje, že ôsmy ročník festivalu  26. septembra 2014 bude stáť rovnako za to.

Viac informácií o festivale nájdete na:
www.nocvyskumnikov.sk
https://www.facebook.com/nocvyskumnikov