Noc výskumníkov 2015 s väčším dôrazom na domácu vedu

zdroj: Shutterstock, Copyright: Shaiith

Predstaviť vedu a výskum ako budúcnosť Slovenska sa stalo mottom tohtoročnej Noci výskumníkov. Organizátori očakávajú vyše 160 tisíc návštevníkov, pričom 20 tisíc z nich by mali byť študenti.

„Noc výskumníkov má už deväťročnú tradíciu, v ktorej sme rozhodnutí pokračovať, ale aj napriek tomu bude tento 9. ročník výnimočný a bude sa odlišovať od predchádzajúcich. Slovenskí vedci dostanú ďaleko viac priestoru, aby mohli odprezentovať svoju prácu a jej výsledky,“ uviedol riaditeľ Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) Pavol Sabela.

Vzdelanie pre všetkých

Už od deviatej hodiny budú pre verejnosť v bratislavskej Starej tržnici a vo V-klube pripravené diskusie a prednášky najvýznamnejších vedeckých pracovísk. Diskutovať sa bude o zdraví, informačných technológiách, doprave, priemysle či o environmentálnych otázkach.

Zastúpenie budú mať takmer všetky pracoviská bratislavských univerzít, čím môžu napomôcť vo výbere budúceho vzdelania. Ústav pre výskum srdca SAV si do expozície prinesie nadrozmerný model srdca, ktorým sa budú môcť prejsť. Dozvedieť sa môžete o environmentálnom inžinierstve, fotonike, modernom poľnohospodárstve a medicíne.

Prednášky vo V-klube budú viac zamerané na sociálne vedy. Večer od 20. hodiny bude patriť filozofii, najprv zo ženského pohľadu a následne stredovekej. Prední slovenskí odborníci poučia o jazykoch a história stredoeurópskeho regiónu aj o dizajne.

Inovácie na každom kroku

Na festivale budú mať bohaté zastúpenie inovatívne firmy. Sedemdesiatka stánkov v Starej tržnici pokryje vari všetky odvetvia modernej vedy. MONOGRAM Technologies predvedú 3D modelovanie ľudského tela, MEDIREX priblíži svet genetiky, KVANT sľubuje experimenty s laserom. Spoločnosť GreenWay počas Noci výskumníkov vyšle zo Žiliny elektrinou poháňané vozidlo, ktorého cestu do Bratislavy budú môcť diváci priebežne sledovať.

O programe v ostatných slovenských mestách sme informovali minulý týždeň. [EurActiv.sk, 18. 9. 2015]

Bratislavský program si môžete pozrieť tu.