Noc výskumníkov ukáže ľuďom špičkovú slovenskú vedu

zdroj facebook.com/nocvyskumnikov

Po prvýkrát sa Noc výskumníkov organizovala v Európe pred siedmymi rokmi. V 15 štátoch vtedy navštívilo podujatie len asi 20 000 ľudí. V minulom roku sa zapojilo už 33 štátov a viac ako 750 000 návštevníkov. Organizátori slovenskej Noci výskumníkov veria, že tohtoročná účasť bude ešte vyššia.  

„Cieľom Noci výskumníkov je ukázať širokej verejnosti, že aj na Slovensku sa robí špičková veda európskej úrovne,“ vysvetľuje Daniel Straka zo SOVVA, ktorá podujatie organizuje spolu so Slovenskou akadémiou vied a EurActiv.sk.

Podujatie je výnimočné v tom, že ľudia nemusia chodiť do výskumných inštitúcií, ale vedci prídu za ľuďmi, napríklad do nákupných centier.   

Slovensko sa do projektu zapojí už po šiestykrát a podujatia budú tento raz prebiehať v piatich slovenských mestách – Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Žilina a Tatranská Lomnica.

V Žiline bude mať podujatie premiéru. Podľa organizátorov je zaradenie tohto mesta do Noci výskumníkov logické. „Je tu umiestnená jedna z najväčších univerzít na Slovensku a zároveň tu pôsobia ďalšie výskumné ústavy, ale aj technologické firmy,“ vysvetľuje Straka.

Tohtoročný festival vedy bude mať ústredné motto „Veda je život!“. „Návštevníci sa tak budú môcť presvedčiť, že náš život je celý obklopený vedou. V podstate kam sa pozrú, tam vidia výsledky výskumu,“ upresňuje Straka.

Noc výskumníkov je určená najmä pre laickú verejnosť bez ohľadu na vek. Okrem popularizácie vedy má podujatie tiež posilniť spoločenské vnímanie vedca. „Našou snahou je tiež pritiahnuť záujem žiakov a študentov o kariéru vedcov. Ukázať im, aký fascinujúcim svetom vlastne svet vedy je,“ povedal Straka.

V rámci bohatého programu sa môžu návštevníci tešiť na prednášky významných slovenských vedcov a interaktívne prezentácie ich objavov, výstavy, diskusie, nočné astronomické pozorovania, laserové show, či rôzne info stránky. Verejnosť si bude môcť tiež prakticky otestovať viaceré najnovšie vedecké výdobytky. Okrem vedeckého a kultúrneho rozmeru ponúka festival aj zábavu v podobe interaktívnych počítačových hier, alebo koncertov.

Novinkou Noci výskumníkov je, že po prvýkrát sa bude konať hlavné podujatie v centre Bratislavy – v Starej Tržnici. Na návštevníkov tam bude čakať interaktívna prednáška „Z hlbín hmoty do hlbín vesmíru“, tancujúci NAO roboti, penový hliník, vystúpenie improvizačnej show Partička na tému veda a na záver prvá Science party na Slovensku.

Tohtoročné podujatie Noc výskumníkov sa uskutoční pod záštitou ministra školstva Dušana Čaploviča.