Noc výskumníkov: Veľa vecí v našich životoch si zaslúži nálepku „Made by Science“ – Vytvorené vedou

Noc výskumníkov 2016 v Bratislave. FOTO: NV

Už po jedenásty krát sa aj Slovenská republika k 23 štátom v celoeurópskom podujatí Európska noc výskumníkov. Okrem Bratislavy, Banskej Bystrice, Žiliny, Košíc a Popradu sa sprievodné podujatia tento rok uskutočnia aj v Medzeve a Leviciach.

Jedenásty ročník sa bude niesť v zmysle motta „Made by Science – Vytvorené vedou“ a hoci mnohé podujatia prebiehajú počas týždňa, Noc výskumníkov vyvrcholí v piatok, 29. septembra.

„Našim cieľom je poukázať na fakt, že s výsledkami vedy a inovácií sa stretávame prakticky každý deň, bez toho aby sme si to uvedomili,“ hovorí Petra Lipnická, predsedníčka Správnej rady SOVVA. Podujatie má podľa nej upozorniť na to, že za väčšinou vecí a služieb, ktoré používame, je práca vedcov a inovátorov, a ich myšlienok.

Veda každodennej rutiny

Noc výskumníkov v Tekovskej hvezdárni v Leviciach. FOTO: NV

Výsledky vedy a inovácií, počnúc ranným budíkom až po zhasnutie večernej lampy, využívame denne. Ich „zázraky“ sú však pre bežných používateľov často krát veľkou neznámou. Osvetľovať ako vedecké vynálezy uľahčujú každodenný život chce Noc výskumníkov tento rok ešte cielenejšie.

Minulý rok sa do festivalu vedy zapojilo viac ako 1 300 vedcov a výskumníkov, skoro 55 tisíc žiakov a študentov a všetkých podujatí sa zúčastnilo dovedna viac ako 182 tisíc návštevníkov. Tento ročník očakávajú organizátori ešte väčší záujem.

„Ako návštevník som sa zúčastnil už prvej Noci výskumníkov v roku 2007 a fascinuje ma, kam sa podujatie dokázalo posunúť za 11 rokov. Od malej akcie v jednom nákupnom centre až po skutočnú oslavu vedy v piatich mestách s viac ako tisíckou vedcov a desiatkami tisíc návštevníkov,“ hovorí Daniel Straka, hlavný organizátor podujatia a člen tímu SOVVA, o. z.

Sedem miest, množstvo podujatí

Highlightov, teda akýchsi ťahačov, ponúka Noc výskumníkov tento rok v každom z miest niekoľko. Vybrané nákupné centrá, múzeá a partnerské inštitúcie 29. septembra pripravia pre návštevníkov rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy.

Noc výskumníkov 2016 v Bratislave. FOTO: NV

Bratislava tradične prinesie najrozsiahlejší program, a to nielen v počte priestorov, v ktorých sa diskusie, workshopy a výstavy uskutočnia. V piatich lokalitách a na ďalšom sprievodnom podujatí ponúkne špička slovenskej vedy pohľady na témy od chémie, cez fyziku, informatiku, biológiu. humanitné vedy, po architektúru a ekonómiu.

V rámci pripravovaných diskusií sa návštevníci môžu dozvedieť ako budú fungovať počítače budúcnosti alebo kedy budeme mať teleportáciu; či môže veda zastaviť hrozbu teroristického útoku; alebo ako Európska komisia využíva vedecké poznatky pri tvorbe európskych politík.

Podujatie Falling Walls Lab Slovakia, alebo Padajúce steny je jedným zo sprievodných podujatí v Bratislave, ktoré organizuje aj Univerzita Komenského v Bratislave. Na pilotnom slovenskom ročníku tohto unikátneho projektu sa predstaví 21 prezentujúcich,  vybraných odbornou porotou. Tí ponúknu návrh riešenia rozmanitých celospoločenských otázok, v ktorých dominujú medicínske témy. Víťaz slovenského kola získa miestenku na svetové Falling Walls Lab finále.

… po celom Slovensku

Veda v osade 2016. FOTO: NV

Košiciach zmeria Ústav biofyziky Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie veľkosť sŕdc návštevníkov. V Banskej Bystrici bude tím vedcov z Katedry chémie, Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela čarovať s chémiou. Do tajov rádio-frekvenčnej identifikácie sa návštevníci v Žiline ponoria spolu s tímom vedcov z Katedry spojov a AIDC laboratória Žilinskej univerzity prostredníctvom hry Bitka o Atlantik.

Poprad rovnako, ako ostatné mestá, pripravuje expozíciu a vedecké stánky. Témy v diskusiách sa budú venovať klíme, biológii, zdraviu, vesmíru, či trendoch na trhu práce a potenciálu Popradu ako ďalšieho „smart city“.

Noc výskumníkov prináša vedu aj tým, ku ktorým vedci a výskumníci bežne neprichádzajú. V tomto roku sa už po ôsmykrát organizuje v rámci Európskej noci výskumníkov aj podujatie Veda v osade, určené deťom žijúcim v odľahlých, často krát aj chudobných kútoch Slovenska. Tentokrát sa veda „vyberie“ aj do Moldavy nad Bodvou a Luník IX v Košiciach.

Tohtoročnou novinkou sú aj programy hvezdárne v Medzeve a Tekovskej hvezdárne v Leviciach.