Noc výskumníkov zavíta už dnes do slovenských miest

„Festival je príležitosť pre širokú verejnosť nazrieť do kuchyne slovenskej vedy, spoznať jej osobnosti a ukázať mladým ľuďom, že veda je dobrodružstvo, zábava a zároveň veľký potenciál na študovanie,“ vraví Andrea Putalová z Národného centra pre popularizáciu vedy.

Podujatie odštartuje v piatich slovenských mestách už o 9 hodine ráno. Vďaka tomu má osloviť žiakov a študentov základných, stredných aj vysokých škôl. Organizátori zo Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) sľubujú pútavý program až do neskorých večerných hodín.

Pre návštevníkov sú pripravené prednášky, besedy a diskusie s mladými vedcami, významnými odborníkmi a špecialistami na aktuálne témy, výstavy a filmy s vedeckou tematikou.

Špičková veda je aj na Slovensku

Z celkovo 154 vedeckých stánkov na Noci výskumníkov bude jedna tretina patriť Slovenskej akadémii vied. Popularizáciu vedy považujeme za súčasť svojej práce, uviedol včera podpredseda SAV Pavol Šajgalík.

O kvalite vedy u nás budú presviedčať aj domáce univerzity. Profesor Šajgalík vyzdvihol niekoľko príkladov ich úspešnej spolupráce s Akadémiou.

SAV spoločne so Slovenskou technickou univerzitou rozvíja projekt samostatného energického komplexu Smart Grid, ktorý zdroje čerpá z fotovoltaiky a z podzemných zdrojov. Ústav polymérov SAV zase vyvinul plast, ktorý umožní postupné uvoľňovanie liečiv do organizmu. Uplatnenie nájde pri liečení cukrovky. Diabetici by si vďaka nemu už nemuseli inzulín pichať.

Podpredseda SAV odporučil aj každoročnú prezentáciu Korpusu slovenského jazyka. Vďaka nemu sa môžu návštevníci dozvedieť o pôvode svojho mena či porovnať rôzne nárečia.

„Európska noc výskumníkov sa nebude konať len na Slovensku, ale vo viac ako 300 mestách po celej Európe“, pripomína Petra Lipnická z SOVVA. Za dobrý príklad európskej spolupráce považuje akciu aj vedúci zastúpenia Európskej komisie Dušan Chrenek.

Hviezda z Nemecka

Hlavným ťahákom bratislavskej časti festivalu majú byť bionické roboty nemeckej spoločnosti Festo. Pohyb strojov bol inšpirovaný tisíckami vzorov z prírody, povedal Elias Knubben. „V prírode vidíme množstvo technických riešení s veľkým potenciálom.“

Na Noci výskumníkov predvedú slovenskej verejnosti vznášajúcu sa medúzu AirJelly, vtáka Smartbird, mechanickú vážku BionicOpter či bionický sloní chobot Bionic Handling Assistant.

Pôvodne rodinná spoločnosť sa rozrástla na 17 tisíc zamestnancov. Svoje zastúpenie má v 176 krajinách sveta, vrátane Slovenska. Od roku 2006 vedú iniciatívu Bionic Learning Network, ktorá ich prácu približuje mládeži.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom, komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby vo viac ako 50 krajinách.