Nové metódy šľachtenia chcú uniknúť označeniu GMO

(zdroj: IAEA Imagebank/Flickr)

Nové metódy šľachtenia rastlín (new breeding techniques/NBTs) sú prísľubom v oblasti rastlinnej biotechnológie. Vznikajúce nové odrody môžu mať znížený obsah nežiaducich zlúčenín, akými sú alergény. Od GMO ich odlišuje to, že neobsahujú cudziu DNA. Pre odporcov GMO sú však podozrivé.

Európska komisia (EK) mala pôvodne svoju analýzu právneho postavenia nových metód zverejniť do konca roku 2015. Celá procedúra sa napokon posunula. V januári hovorca Komisie na otázku EurActivu odpovedal, že právnu analýzu dokončia v prvom štvrťroku 2016.

Proces posudzovania stále prebieha a časový plán momentálne neexistuje. Výsledok sa do konca mesiaca určite nedá očakávať, povedal nám zdroj z EK.

„Komisia v súčasnosti pracuje na právnej analýze, ako interpretovať vzťah GMO a organizmov vyrobených podľa nových šľachtiteľských postupov,“ doplnil zdroj.

Záväzné stanovisko vo veci poskytne až Súdny dvor EÚ, no interpretáciu existujúcej legislatívy týkajúcej biotechnológie a genetického inžinierstva už dlhšie žiadajú mimovládne organizácie i niektorí poslanci Európskeho parlamentu.

GMO v prestrojení

16 environmentálnych organizácií, medzi nimi napríklad Priatelia Zeme či Greenpeace, vo svojom najnovšom vyhlásení žiada, aby sa na nové vyšľachtené organizmy vzťahovala legislatívna platná pre GMO.

Ochranári varujú, že biotechnologické firmy sa chcú vyhnúť hodnoteniu rizík, označovaniu a monitoringu, ktorý musia podstupovať geneticky modifikované organizmy.

Argumentácia neprítomnosťou cudzej DNA alebo transgénov podľa nich príliš zužuje definíciu GMO, aby sa tak vyhli európskym nariadeniam.

„Právna analýza ukazuje, že ich právo EÚ v oblasti GMO ich (nové metódy šľachtenia) už pokrýva. Ak by unikli predpisom EÚ, tak by sa akékoľvek negatívne efekty na potraviny, krmivá a bezpečnosť životného prostredia vyhli kontrole. Európski spotrebitelia, farmári a pestovatelia by sa GMO nedokázali vyvarovať,“ tvrdia enrivonmentalisti.

Európska komisia by podľa nich nemala nechávať žiadne pochybnosti o tom, že všetky produkty genetického inžinierstva podliehajú GMO legislatíve.