Čo o mne vieš?

V EÚ sa živo diskutuje o reforme smernice o ochrane a voľnom pohybe osobných údajov 95/46/EHS. Smernica z roku 1995 predchádza éru vzostupu sociálnych sietí, internetových nákupov aj ostatnej americkej špionážnej kauze. Európsky parlament už k návrhu reformy z roku 2012 sfromuloval svoju pozíciu, čaká sa najmä na Radu (členské štáty).

Výhody

Nová európska legislatíva sľubuje občanom únie mnohé výhody. Posilňuje napríklad diskutované právo jednotlivca „byť zabudnutý“ v online prostredí. Vďaka nemu by mat byť občan únie schopný vymazať o sebe údaje, ktoré si už viac neželá zdieľať na internete. Klasickým príkladom sú sociálne siete.

Aj proces spracovávania dát by sa mal dočkať väčšej transparentnosti, súhlas so spracovaním dát bude musieť byť explicitný a narušenie osobných údajov bude podľa novej smernice okamžite postúpené vyšetrovacím orgánom.

Nové právne nariadenia majú priniesť i finančnú úsporu. Nová smernica prvýkrát odlíši malé a stredné podniky a zruší aj pokuty za neúmyselné porušenia pravidiel.

Americké odpočúvanie

EÚ priebežne reaguje aj na informácie ohľadne rozsahu zhromažďovania údajov o občanoch zo strany amerických a niektorých európskych tajných služieb.

Americký prezident Barack Obama nedávno prisľúbil, že Spojené štáty už nebudú odpočúvať hlavy štátov blízkych priateľov a spojencov, „ak neexistuje závažný účel národnej bezpečnosti“.

Podľa Európskej komisie sú Obamove vyjadrenia dôkazom, že „legitímne obavy vyjadrené zo strany EÚ“ boli vo Washingtone vypočuté a „intenzívny transatlantický dialóg o týchto otázkach začína prinášať výsledky“.

Komisia mala námietky k spôsobu, akým USA nakladali s osobnými údajmi občanov EÚ. Momentálne s americkou stranou rokuje o režime, podľa ktorého by USA mali zabezpečiť lepšiu súdnu ochranu a vymáhateľnosť práv občanov EÚ na území Spojených štátov.

Pozrite si diskusiu o reforme ochrany osobných údajov v EÚ s europoslankyňou Edit Bauer a Ondrejom Zimenom z Úradu na ochranu osobných údajov SR.