Operátori žiadajú reformu telekomunikačného sektoru

(zdroj: Marcelo Graciolli/Flickr)

Najväčší európski telekomunikační operátori kritizujú „asymetriu medzi tradičnými poskytovateľmi elektronickej komunikácie a internetovými hráčmi“. V liste, ktorý minulý týždeň adresovali predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi spoločnosti KPN, Deutsche Telekom, Orange, Telenor a iné, vyzývajú na urgentné zmeny.

Tradičným operátorom prekážajú internetové služby ako Whatsapp, Viber alebo Skype, ktoré nemusia investovať do infraštruktúry a využívajú tú ich. Signatári listu upozorňujú, že nové investície z ich strany vyžadujú aj nový regulačný rámec. Ten by mal zohľadniť „dramatické zmeny na trhoch a v správaní spotrebiteľov“.

Nie je to zďaleka prvý pokus, kedy sa operátori usilujú zatlačiť na predstaviteľov únie. Táto snaha súvisí aj s májovým uvedením stratégie pre jednotný digitálny trh EÚ. Už teraz často označujú európsku legislatívu za najprísnejšiu na svete, čo údajne brzdí konkurencieschopnosť celého kontinentu.

Dátové toky, ktoré majú na svedomí veľké internetové spoločnosti ako Google, Facebook, Apple či Amazon, predstavujú čoraz väčší objem informácií.  Preto ich musí sprevádzať aj nákladná modernizácia sietí.

Poskytovatelia internetového pripojenia v minulosti viackrát pristúpili k porušeniu tzv. sieťovej neutrality. Odstránením princípu, podľa ktorému by mali zaobchádzať so všetkými webovými stránkami a platformami rovnako, môžu limitovať služby, ktoré si neželajú, prípadne z nich nemajú zisk.  

Sieťová neutralita je zásada, na ktorej trvá Európska komisia. Priestupky voči nej mali v minulosti aj autori otvoreného listu predsedovi ER.

Generálny riaditeľ Deutsche Telekom Tim Hoettges v marci na Svetovom kongrese mobilných technológií (MWC) v Barcelone vyhlásil: „Sme za neutrálnu sieť, no na zaistenie internetu vecí potrebujeme rôzne kvalitatívne kategórie.“ Opäť tak naznačil, že niektoré služby by mali byť preferované.

Sektor telekomunikácií sa rýchlo konsoliduje. V odvetví neustále prebiehajú fúzie a prevzatia, ktoré podľa predstaviteľov spoločností vedú k zaisteniu nevyhnutných finančných prostriedkov na budovanie infraštruktúry.

Európska komisia spájanie nie vždy vníma pozitívne. Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová o tom minulý pondelok povedala: „Prílišná konsolidácia nielenže môže viesť k menšej konkurencii a vyšším účtom u zákazníkov, ale tiež znižuje motiváciu inovovať na vnútroštátnych trhoch.“

EurActiv.com/La Tribune