Podnikanie v Grécku už nie je nadávkou

TaxiBeat je mobilná aplikácia, ktorá umožňuje taxikárom zverejniť svoju aktuálnu polohu a zvýšiť tak dostupnosť pre svojich zákazníkov. Trhový obrat priemernej taxi-služby sa vďaka nej každé dva mesiace zdvojnásobí. Technológia sa už rozšírila do Škandinávie, či Latinskej Ameriky.

Výstupy spoločnosti BugSence využívajú vývojári na celom svete na detekovanie a analýzu chýb vo vlastných aplikáciach. Spoločnosť dosiahla len po roku existencie obrat vo výške 1 mil. libier.

Oba úspešné startupy majú niečo spoločné. Ich sídlom je podnikateľský inkubátor CoLab v krachujúcich Aténach.

„Je to celkom nový fenomén,“ hovorí Andreas Constantinou zo spoločnosti VisionMobile, ktorá sa venuje analýzam telekomunikačného priemyslu. „Grécko malo vždy dosť múdrych mozgov, ale celé generácie videli ako jediný cieľ prácu vo verejnom sektore. Slušný plat, práca na celý život, skorý dôchodok. To však už neplatí,“ vysvetľuje.

Platy vo verejnej správe klesli o 40 % a dôchodky sú dosť neisté. Toto pôsobí na prácu vo verejnom sektore dosť demotivačne, tvrdí Gieorgios Kasselakis z Open Fund, ktorý financuje začínajúce grécke startupy.

Problém však je aj to, že v Grécku nie sú vytvorené ideálne podmienky pre podnikanie. Z dôvodu nadmernej byrokracie sú radšej niektoré startupy z CoLabu zaregistrované v USA alebo vo Veľkej Británii.

Open Fund nedávno konzultoval s gréckou vládou nový zákon, ktorý by umožňoval jednoduchšie zakladanie spoločností. „Minimálne požiadavky sú dnes už oveľa menej komplikované,“ mysli si Kasselakis.

Okrem zmeny legislatívneho prostredia a odbúravania byrokracie, je ďalšou veľkou výzvou zmeniť myslenie Grékov. Hovorí sa, že to je ovplyvnené posttotalitnou antikapitalistickou klímou v 70. rokoch, keď bolo slovo podnikanie považované za nadávku.

Taktiež vzťah k riziku, či neúspechu je tu pomerne nepriaznivý. Spoluzakladateľ CoLabu Stavros Messinis si však myslí, že toto sa tiež začína meniť. „Gréci začínajú rozmýšľať odlišne.“

V nedávnom prieskume uviedlo až 76 % mladých Grékov, že by radšej chcelo skúsiť šťastie v zahraničí, ako ostať doma. Ak sa má Grécko postaviť na nohy, jednou z ciest je zamerať sa na mladých a inovatívnych podnikateľov.