Poľsko je nespokojné s európskym videoklipom

Poľskí politici tvrdia, že videoklip „1989-2009: 20 rokov slobody“, ktorý si objednala Európska komisia a chce ho šíriť ako spomienku na pád komunistických režimov v Európe, opomína zásluhy Poľska a príliš sa zameriava na Nemecko.

Jan Tombinski, stály zástupca Poľska pri Európskych spoločenstvách, vyhlásil, že klip môže uškodiť verejnej mienke o EÚ v čase, kedy sa blížia júnové voľby do európskeho parlamentu. Včera adresoval komisárke Margot Wallström, zodpovednej za komunikáciu, list, v ktorom požiadal o vykonanie zmien vo videoklipe a publikovanie upravenej verzie na stránkach Komisie.

„Zjednodušujúci pohľad, ktorý sa predstavuje v klipe, môže vyvolať nepotrebné kontroverzie, ktorým by sme sa mali počas kampane do európskych volieb vyhnúť,“ uvádza sa v liste.

Videoklip je súčasťou kampane EÚ, v ktorej sa bude pripomínať 20. výročie pádu komunistických režimov v krajinách strednej a východnej Európy. Väčšina z týchto postsocialistických krajín sú dnes členovia EÚ.

Analytici sa domnievajú, že diskusia o klipe by mohla nahrať do karát poľským euroskeptikom, ktorý sa vyslovujú proti stredopravej vláde premiéra Donalda Tuska, ktorej politika je orientovaná najmä na EÚ.

Komisia poľskú kritiku klipu odmieta, prisľúbila len opravu jednej faktickej nepresnosti. „Je to pomerne umelecký klip. Nie je to historický program, nie je to dokument,“ tvrdí hovorca Komisie.

Niektorí historici a sociológovia tvrdia, že Poliaci sú zvlášť citliví na svoju históriu, ktorú považujú za tragickú. Ich krajina bola v minulosti často pod nadvládou iných mocností, bola svedkom mnohých krvavých vojen a neúspešných pokusov o povstania. Poľským politikom sa i dnes nepáči, že ústredným motívom klipu je život chlapca, ktorý sa narodil v roku 1989 v deň, kedy sa rúcal Berlínsky múr. Tvrdia, že klip ignoruje predchádzajúce rokovania za okrúhlym stolom v Poľsku, vytvorenie prvej tamojšej nekomunistickej vlády alebo vytvorenie nezávislého odborového hnutia Solidarita.

Poliaci tiež kritizujú, že spomedzi dobových osobností ich krajinu v klipe zastupuje postava Wojciecha Jaruzelskeho, komunistického pohlavára, a nie napríklad osoba Karola Wojtylu, ktorý ešte ako poľský kardinál a neskôr ako pápež Ján Pavol II. podporoval formovanie protikomunistickej opozície.

EurActiv/Reuters