Ponuka Oracle a Sun asi nezíska súhlas EÚ

Na dvojdňovom hearingu v Bruseli minulý týźdeň sa Oracle pomocou svojich zákazníkov,napríklad výrobcu mobilných telefónov Ericsson, pokúsil posunúť celý prípad so Sun Microsystems ďalej.

Európska komisia vydala stanovisko námietok k plánovanej akvizícii Oracle už v polovici novembra. Tvrdila v ňom, že skupina je už i tak dominantným distribútorom databáz a že jeho potenciálne vlastníctvo databázového serveru spoločnosti Sun Microsystems MySQL by zdeforomovalo trh.

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová po hearingu zopakovala svoje predošlé stanovisko, v ktorom uvádza presvedčenie, že v prípade „dôjde k uspokojivému výsledku.“

„Dnešné prehlásenie spoločnosti Oracle o sérii sľubov voči zákazníkom, vývojovým pracovníkom a užívateľom MySQL je dôležitým novým prvkom, ktorý treba vziať na vedomie v prebiehajúcom procese,“ znie v prehlásení Komisie o hearingu.

Napriek tomu však blízke zdroje tvrdia, že nie je pravdepodobné, aby Kroesová takúto „verejnú nápravu“ schválila.

Oracle bude musieť podniknúť ďalšie opatrenia

V prípadoch o hospodárskej súťaži Komisia väčšinou nikomu vopred neodhaľuje svoj postoj a zverejňuje len veľmi málo informácií pokiaľ sa nápravy – ako tá v prípade Oracle –nevedú aj za účasti tretích strán.

Oracle účinne porušil pravidlá hospodárskej súťaže tým, že vyšiel na verejnosť so svojimi prostriedkami nápravy, hovoria zdroje, a EK bude v budúcnosti žiadať viac náprav bez ich prezentácie na verejnosti.

Komisia teraz zvažuje uistenia spoločnosti Oracle, povedali blízke zdroje.

Oracle zároveň rozšíril podmienky na používanie existujúcich reklamných licencií na obdobie „až päť rokov,“ uvádza stanovisko Komisie.

Zákazníci MySQL lobujúci proti dohode s Oracle hovoria, že nové podmienky spoločnosti ani zďaleka nie sú dostačujúce.

Spoločnosť Oracle dosiahla súhlas amerických regulačných úradov už tento rok v auguste. Orgány EÚ majú o celom prípade rozhodnúť do 27. januára 2010.