Pre Parlament je dohoda o rozpočte návrh

Diskusia v EP, Zdroj: TASR/AP Photo/Christian Lutz

Dohoda hláv štátov a vlád ale ešte nevyhnutne potrebuje súhlas poslancov Európskeho parlamentu. Predseda Európskej rady HermanVan Rompuy a predseda Európskej komisie Barroso  sa včera po prvýkrát od rozpočtového summitu (7.-8. februára) stretli s europoslancmi.

Pohár poloplný alebo poloprázdny

Van Rompuy sa snažil prítomných presvedčiť, že napriek škrtom je dohodnutý rozpočet dobrý „deal“ pre Európu ako celok. Výdavky na investície a rast podľa neho oproti súčasnému obdobiu porastú.

Barroso uviedol, že Komisia by preferovala „ambicióznejší „výsledok. Spokojný je ale s nárastom výdavkov na dopravu z 8,5 na 24 miliárd v nasledujúcom období, a 5 miliardami na energetickú infraštruktúru a 6 miliardami na iniciatívu pre podporu zamestnanosti mladých ľudí.

Predsedovia politických skupín europarlamemtu to vidia inak. Pre šéfa euroľudovcov Josepha Daula je dohoda lídrov „neakceptovateľná“ a vnímajú ju len ako návrh pre rokovania. Od Rady žiada podrobný rozpočet s konkrétnymi číslami pre jednotlivé podkapitoly.

Podľa šéfa Socialistov a demokratov Hannesa Swobodu je jasné, že dohoda nemá v Parlamente podporu. Nie je podľa neho možné mať „veľké ambície s malými sumami“, napríklad 6 miliárd na záruku pre mladých podľa neho nie je dosť, tým skôr, že 3 miliardy sa majú presunúť z Európskeho sociálneho fondu. Kritizuje tiež škrt v digitálnej agende z 9,2 miliardy v návrhu na 1 miliardu eur.

„Budeme potrebovať zásadné rokovania, až potom dostanete našu podporu“, povedal Swoboda Van Rompyuovi a Barrosovi.

Ročné rozpočty

Šéf liberálov Guy Verhosftadt varoval pred akumuláciou záväzkov a prelievajúceho sa deficitu z roka na rok.

„V roku 2006 naše záväzky predstavovali 130 miliárd, v roku 2013 ich máme vo výške 230 miliárd a s takýmto rozpočtom by sa mohli zvýšiť až na 300 miliárd“, hovorí.  

Žiada do legislatívy začleniť tzv. sunset clause, čo znamená, že by rozpočet k určitému dátumu opäť potreboval súhlas Európskeho parlamentu.

Skupina Zelených ide ešte ďalej a žiada prijatie ročných rozpočtov pre roky 2013 a 2014, pričom nový viacročný rozpočet by sa vyrokoval až po európskych voľbách v roku 2014.

Šéf európskych konzervatívcov a reformistov Martin Callanan ako jediný vyzval europoslancov, aby sa nepúšťali do vojny s národnými vládami.

Ak rozpočet „nie je perfektný“, je to podľa neho preto, že francúzsky prezident Hollande odmietol presmerovať „šialené“ sumy na francúzske poľnohospodárstvo do pro-rastových oblastí.

Vyzval kolegov, aby rozpočet podporili a vyslovil sa proti plánom hlasovať v tomto bode tajne.

Callanan pripomína, že britský premiér David Cameron má „mnoho priateľov“, ktorí podporujú nižší eurorozpočet a jeho lepšie míňanie. Sem zaradil dánskeho premiéra Marka Rutteho, liberála, nemeckú kancelárku Angelu Merkel a švédskeho premiéra Frederika Reinfeldta z radov európskych kresťanských demokratov a dokonca aj dánsku premiérku Helle Thorning-Schmidt, z tábora socialistov.

„Zelení samozrejme nemajú žiadneho premiéra a za to by sme mali byť vďační“, dodal.

Kartika Liotard zo Zjednotenej nordickej ľavice kritizuje rozpočet za to, že pumpuje peniaze do drahých prestížnych projektov ako je ITER a Galileo a to na úkor sociálnych výdavkov, z ktorých by benefitovali tí najchudobnejší.

Všetko nevyriešime

Van Rompuy poslancov upozornil, že nemožno deliť lídrov na „dobrých“ a „zlých“ Európanov ako ja na to, že s rozpočtom, ktorý dosahuje 1 % HDP únie len ťažko možno riešiť všetky problémy v EÚ.

„Žiadam vás, aby ste sa radšej dvakrát zamysleli. Alebo aj viackrát, kým sa rozhodnete pre jednoročné rozpočty,“ vyzval Van Rompuy poslancov na pôde EP počas dnešnej názorovej konfrontácie o podobe dlhodobého rozpočtu EÚ. Jednoročné rozpočty by najviac znevýhodnili vedu, mimovládky a samosprávy.

Priestor na rokovanie s Parlamentom však vidí.