Prestížne európske vedecké granty sú rozdané

ilustračné foto, zdroj Wikimedia commons

Európska komisia dnes oznámila, že Európska rada pre výskum (ERV) vybrala 328 prvotriednych vedcov na zisk prestížnych štartovacích grantov v hodnote až dva milióny eur každý. Granty v hodnote 485 miliónov eur majú podporiť novú generáciu špičkových vedcov v Európe v oblasti ambicióznych vysokorizikových ale aj vysokoziskových výskumných projektov v akomkoľvek odbore.

Projekty, ktoré vybrala ERV, pokrývajú široké spektrum tém, od elektronických textílií poháňaných telesným teplom, detekciu baktérií pomocou čuchu, toxické expertízy v petrochemickom priemysle, pôvod ľudskej racionality, boj proti zápalom súvisiacich s rakovinou až po optimalizáciu užívateľského rozhrania.

Priemerný vek vybraných výskumných pracovníkov je asi 35 rokov.

Eurokomisár pre výskum, inovácie a vedu Carlos Moedas v tejto súvislosti pripomenul, že ak chce EÚ pre budúcnosť zabezpečiť inovácie a rast, už teraz musí začať podporovať špičkový výskum.

"So svojimi štartovacími grantmi Európska rada pre výskum rozvíja novú generáciu vynikajúcich vedcov. Granty im umožnia realizovať ich vedeckú zvedavosť a riskovať. Ak chce byť Európa v popredí, potrebuje odvážne myslenie a investovať do mladých talentov," zdôraznil Moedas.

Granty budú tohto roku udelené výskumným pracovníkom 38 národností, ktorí pôsobia v 180 rôznych inštitútoch po celej Európe. Z hľadiska krajín, kde je najviac hostiteľských inštitúcií, boduje Nemecko (70 grantov) a Spojené kráľovstvo (55). Nasleduje Francúzsko (43) a potom Holandsko (34).

V grantovej schéme uspeli aj mladí vedci z Belgicka, Českej republiky, Dánska, Fínska, Írska, Izraela, Maďarska, Nórska, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Srbska, Španielska, Švédska, Talianska a Turecka. Uspel aj jeden projekt vo Švajčiarsku v rámci Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN).

Okolo 40 z výskumných pracovníkov majú neeurópske občianstvo, napríklad z krajín severnej a južnej Ameriky, Ázie, Austrálie, ale aj z Nového Zélandu a Ruska. Mnohí z nich už pred uchádzaním sa o granty ERV pôsobili v Európe.

ERV potešila správa, že 18 výskumných pracovníkov zámerne prišlo do Európy, aby sa uchádzalo o financovanie svojich vedeckých projektov cez túto grantovú schému a 13 európskych mladých vedcov sa z rovnakého dôvodu vrátilo z Austrálie a USA späť do Európy.

To je podľa Moedasa v súlade s poslaním ERV prilákať viac špičkových výskumných pracovníkov do Európy.

EurActiv.sk/TASR