Prieskum: Twitter stojí britskú ekonomiku miliardy

Sociálne siete produkujú britskej ekonomike ročnú stratu 1,38 mld. libier a možno i viac, informuje The Telegraph s odvolaním sa na štúdiu, ktorej vypracovanie si objednala konzultačná spoločnosť Morse.

Zamestnanci využívajú sociálne siete vo svojom pracovnom čase a približne tretina z nich sa prostredníctvom sociálnych médií dozvedela o svojom zamestnávateľovi alebo firme citlivé informácie. Takéto zistenia vyvolávajú obavy o to, ako efektívne využívajú zamestnanci vo firmách internet, konštatuje správa.

"Ak sa niekoho pýtame, ako dlho využíva [internet v práci] súkromne, odpovie, že približne 40 minút týždenne, ale ak sa spýtame jeho kolegov, povedia o ňom, že až hodinu denne. Pre štatistiku sme použili ten nižší údaj," cituje The Telegraph Philipa Wicksa (spoločnosť Morse), ktorý takto vysvetľuje, prečo môže byť ročná hospodárska strata Británie mnohonásobne vyššia než 1,38 mld. libier.

"Pokiaľ ide o pracovné prostredie v kancelárii, používanie týchto stránok sa jasne stáva pre produktivitu čiernou dierou. Sociálne sieťovanie môže byť dobré, ak sa používa profesionálne, ale myslím si, že organizácie sa musia zobudiť – toto nie je spôsob, akým sa používajú vždy," cituje britský denník.

Robin Wauters však v článku na portáli TechCrunch.com namieta: "Rád by som videl viac prieskumov v tejto oblasti, ale viac by sa ich malo zamerať na to, ako na britskú ekonomiku a zvyšok planéty vplýva to, ako pracovníci trávia začiatok dňa štartovaním Windows-u, diskusiami so spolupracovníkmi o včerajšom večeri v kaviarenskej alebo fajčiarskej miestnosti, trávením času na stretnutiach, kde sa nedosiahne žiadny pokrok alebo rozhodnutie."