Safe Harbour 2 neprinesie zmenu amerických zákonov

(zdroj: United states Mission Geneva/Flickr)

Presun dát z Európy do USA bude riadiť nová dohoda Bezpečný prístav (Safe Harbour). Vyjednávanie o nej prebieha od októbra 2013. Situáciu údajne nezmenilo ani nedávne rozhodnutie Súdneho dvora EÚ (CJEU), že doterajšie znenie nebolo v súlade s európskou legislatívou.

Na začiatku konca Bezpečného prístavu stál škandál s americkým odpočúvaním. Súdny dvor minulý mesiac poukázal na viacero problematických bodov dohody. Jedným z nich bolo, že americké úrady sa v prípadoch verejného záujmu, národnej bezpečnosti a pri vynucovaní práva nemusia riadiť tým európskym. Americká administratíva odmieta, že sa tamojšie zákony o sledovaní zmenia.

„Nevyplýva to z toho,“ reagoval včera v Bruseli na tento podnet americký koordinátor pre medzinárodnú komunikáciu a informačnú politiku Daniel Sepulveda. Na stretnutí s európskymi zákonodarcami sa Sepulveda ohradil voči argumentácii, ktorá hovorí o nadmerných spravodajských praktikách v Spojených štátoch.

Rozhovory za Atlantikom absolvuje tento mesiac aj eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová. Niektorí poslanci Európskeho parlamentu sa medzitým vyslovili za prestávku vo vyjednávaní. Tvrdia, že kým americké agentúry zhromažďujú veľké množstvo elektronickej komunikácie, nová dohoda nebude v súlade so súdnym rozhodnutím CJEU.

Nemecký poslanec Jan Philipp Albrecht (Zelení) vyhlásil: „Nejde mi do hlavy, prečo niektorí ľudia stále hovoria o Safe Harbour plus. Ako by sme mohli zmeniť právne prostredie v Spojených štátoch rozhodnutím Európskej komisie?“

Sepulveda varoval, že chýbajúci konsenzus o výmene dát poškodí internetový ekosystém. Funkcionalitu by mohla odmedziť fragmentácia na jednotlivé regionálne režimy až do tej miery, že sa začnú strácať úspory z rozsahu: „Hovoríme tu o základných princípoch toho, čo je dnes motorom moderného priemyslu, takže je to veľmi dôležité.“