Satelit Envisat prestal komunikovať

foto: interpretácia vesmírneho teleskopu XMM-Newton z Európskej vesmírnej agentúry (ESA)

Prvý problém sa objavil 8. apríla, keď ESA nečakane stratila s Envisatom kontakt. Komunikácia sa prerušila len krátko po tom, ako satelit stiahol obrázky španielskych Kanárskych ostrovov.

ESA okamžite vyhlásila pohotovosť. Povolala zvyšné sledovacie stanice a vytvorila tím špecialistov. Tím strávil niekoľko dní pokusmi o obnovu komunikácie, ale neúspešne. Satelitná stanica je navonok neporušená, ale nevysiela žiadne dáta.

Envisat napriek tomu ďaleko prekonal plánovanú dĺžku života. Aj keď sa čakalo, že Envisat bude na orbite len päť rokov, ESA živila nádej, že satelit udrží aktívny ešte do roku 2014.

Od kedy bol v roku 2002 spustený na obežnú dráhu Zeme, obletel ju viac ako 50 000 krát. Ide o najkomplexnejší satelit na pozorovanie Zeme, ktorý stojí za viac ako 4 000 projektmi v 70 krajinách. Doteraz stál európskych daňových poplatníkov 2,5 mld. eur.

„Výpadok služby Envisat ukazuje, aké naliehavé je spustiť satelity GMES Sentinel, ktoré majú nahradiť Envisat,“ vyhlásil Volker Liebig, riaditeľ programov pozorovania Zeme.

Spustenie prvého so série satelitov Sentinel v rámci programu GMES (Global Monitoring for environment and security) je naplánované na budúci rok. Santinel 2 a 3 by mal nasledovať o rok neskôr.

Sentinely budú zbierať dáta, ktoré pomôžu zlepšiť životné prostredie, porozumieť vplyvom klimatických zmien a zaistiť bezpečnosť.