Šéfovia Google čelia väzeniu

Pozadie:

Spomínané video zverejnila stránka Google Video v roku 2006. Na stránke patrí medzi najpopulárnejšie a má jeden z najvyšších počtov stiahnutí. Talianska polícia Google prikázala, aby video stiahla a aby sa tí, čo chlapca šikanovali, dostali do rúk polície. Ale milánsky štátny prokurátor a talianska charitatívna organizácia Vivi Down podali na Google žalobu za hanobenie a porušovanie súkromia.

Google a spolu s ním aj niektoré internetové stránky sa obávajú, že v prípade výhry žalobcov vznikne v Európe precedens.

Európska smernica eCommerce, ktorou sa Google včera obhajoval, hovorí, že nie „technickí sprostredkovatelia“ –teda hostitelia internetového obsahu – sú zodpovední za obsah, ale tvorcovia videí.  

V prípade, že ich súd uzná vinnými, čelia Peter Fleischer -vedúci poradca v oblasti ochrany, David Drummond- viceprezident spoločnosti a jej hlavný právny zástupca a George Reyes- bývalý vedúci finančný zástupca Google roku väzenia. Vedúci riaditeľ marketingu Arvind Desikan čelí šiestim mesiacom väzenia. Google pre EurActiv povedal, že jeho hosťujúce stránky ako YouTube sa zakladajú na samoregulácii a na tom, že používatelia sami vyznačia nevhodný obsah ako to „vyžaduje smernica EÚ eCommerce.“

Právna istota pre jednotný trh EÚ

Smernica eCommerce, ktorú implementovali do svojej národnej legislatívy všetky členské štáty EÚ, sa vytvorila pre poskytovateľov internetových služieb a hostiteľov webových stránok, ale nie pre vyhľadávače, povedala profesorka internetového práva na Univerzite v Sheffielde Lilian Edwardsová.

Deväť členských štátov však vylúčilo vyhľadávače zo zodpovednosti na zverejňovaní neoprávneného obsahu používateľom. Taliansko tak však neurobilo. Naopak Španielsko, kde agentúra na ochranú údajov vo Februári zamietla podobnú žalobu proti stránke YouTube vlastnenej spoločnosťou Google, tak urobilo.

Pre jednotný trh je dôležité, aby členské štáty zabezpečili právnu istotu vyhľadávačom a pridali ich na zoznam sprostredkovateľov, dodáva Edwardsová.

V prípade, že žalobcovia vyhrajú spor, hostiteľské stránky a vyhľadávače fungujúce ako hostitelia by sa mohli pokúsiť zmeniť spôsob, akým vykonávajú svoju činnosť. Edwardsová ale namieta, že je to „nerealistické“ a „technicky nemožné“, aby tieto stránky filtrovali celý svoj obsah.

Právny labyrint

Žalujúca strana však tvrdí, že povolením takéhoto obsahu na svojom vyhľadávači sa Google previnil hanobením a porušením práva na súkromie.

Zaujímavosťou je, že Talianska agentúra na ochranu súkromia dát žalujúcu stranu v tomto spore nepodporuje a Európske fórum postihnutých (EDF) priznáva, že žalovanie výkonných riaditeľov spoločnosti je až príliš radikálny krok.

Žalujúci sa snažia nájsť čo najviac zákonov, ktoré by mohli Google v tomto prípade poškodiť. Mesto Miláno sa dokonca pokúsilo použiť zákon o postihnutí ako dôvod na udeľenie trestov.

Carlotta Besozziová z EDF povedala, že hlavnou myšlienkou teraz nie je ako poslať Google do väzenia, ale ako zabezpečiť, aby sa situácia v budúcnosti neopakovala.

„Ekonomické sankcie a revízia zákona by v tomto prípade dávali väčší zmysel,“ dodala Besozziová.

Včerajšie vypočúvanie skončilo popoludní a bude pokračovať 23. decembra. Verdikt sa očakáva v januári 2010.

Postoje:

„Urobili sme presne to, čo si vyžadujú zákony EÚ a Talianska. Video sme stiahli keď nám to úrady prikázali a vďaka našej spoluráci sa podarilo chytiť a potrestať tých násilníkov, ktorí video nahrali a uverejnili. S talianskymi úradmi úzko spolupracujeme v snahe predísť nevhodnému a amorálnemu využívaniu internetu. Toto stíhanie je podobné stíhaniu pracovníkov pošty za to, že niekto dostal nenávistné listy do schránky,“ uviedla spoločnosť Google vo svojom prehlásení pri včerajšom vypočúvaní.

Henry Blodgett, výkonný riaditeľ a editor Business Insider povedal: „Neviem presne, kde začať okrem toho, že Google by mal pravdepodobne odmietnuť podnikať v Taliansku. Je jedna vec povedať toto, vplyvom čoho by boli za kontrolu užívateľmi vygenerovaného obsahu zodpovedali samotné spoločnosti. Ďalšia vec je pritiahnuť štyroch vedúcich pracovníkov spoločnosti, ktorí nemajú žiadne vedomosti a ani kontrolu nad obsahom videí na výsluch do cudzej krajiny a vnímať ich ako kriminálnikom, prípadne ich vrhnúť do väzenia.“

„Bol som celkom kritický k príliš širokej imunite pre internetové stránky alebo ISP, ktoré hosťujú videá a správy s hanobivým alebo invazívnym obsahom o druhých ľudoch. Ale domnievam sa, že táto talianska žaloba je nanajvýš znepokojujúca. Po prvé, ide o trestnú žalobu, a  trestné stíhanie za hanobenie alebo za narušenie súkromia ma vo všeobecnosti znepokojuje. Po druhé, Google nie je poskytovateľom obsahu v tomto prípade a preto by nemal byť stíhaný, ako by ním bol,“ povedal Daniel Solove, profesor práva na Univerzite Georgea Washingtona.