Simančík: Spoločnosť vedcov nedoceňuje

zdroj: TASR/Roy Kaltschmidt, Berkeley Lab

Na Slovensku sa ako problém často označuje slabá schopnosť prenášať výsledky výskumu do praxe. Jednu z výnimiek v tejto aktivite predstavuje Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV.

Podľa riaditeľa Ústavu Františka Simančíka je z medializovaných úspechov najznámejší vývoj technológie penového hliníka. Tú sa podarilo aplikovať do nárazníkov v železničných vagónoch a tým podstatne zvýšiť ochranu pred poškodením v prípade nárazu.

Sám Simančík považuje za výraznejší úspech pretransformovanie podniku, ktorý ako jediný na svete vyrába špecifickú súčiastku motorov. Učiť firmy, ako vytvárať inovácie a nielen produkovať lacnú výrobu je podľa neho cesta k úspechu.

Spoločnosť vedu dostatočne nedoceňuje, čo je dôvod, prečo vedcom chýbajú finančné prostriedky na ich prácu. Pritom „veda je základňa, ktorá musí produkovať peniaze a prostriedky, aby sa mohla ekonomika rozvíjať,“ vysvetľuje Simančík v TA3.

Z hľadiska technického vybavenia boli eurofondy pre vedcov revolúciou. Aj tieto financie však narážajú na problém veľkej byrokracie, ktorú je potrebné odbúrať. Nejde pritom ani tak o problém Bruselu, ako o náš problém.

Pre Simončíka je tiež zvláštne, ak sa spoločnosť pozerá na vedcov ako niekoho, kto môže potenciálne tieto peniaze zneužiť.  

Dnes sa vedci pripravujú na veľké zmeny. Z eurofondov by mali prísť financie na veľké projekty, z ktorých sa majú stavať aj veľké technologické parky. Očakáva sa reforma financovania vedy a už dlhšie sa pripravuje reforma Slovenskej akadémie vied. Podľa Simočníka by mali zmeny smerovať aj k tomu, aby sa veda dostala viac do povedomia verejnosti, čím by narástla jej vážnosť a úcta.