Slovenské startupy sa predviedli v dobrom svetle

Startup Awards 2012

Podujatie organizovala spoločnosť Neulogy v spolupráci s KPMG Slovensko a Západoslovenskou energetikou.

„Pamätám si časy, keď podnikanie na Slovensku nebolo príliš sexy. Dnes je to niečo sexy, dobré a niečo na čo môžeme byť hrdí,“ týmito slovami otvoril tohtoročný Startup Awards.SK Ivan Štefunko, predseda predstavenstva Neulogy.

Novinkou v porovnaní s minulým rokom bolo rozdelenie súťažiacich do štyroch kategórií – Digital, Veda, Umenie a dizajn a Spoločnosť.

Víťazi získajú možnosť vycestovať do svetových inovačných centier, akými sú Silicon Valley, či Tel Aviv. Najlepšie slovenské startupy tam môžu získavať know-how, hľadať  si partnera pre podnikanie, alebo investora.

Okrem toho dostanú napríklad aj poradenské služby firiem Neulogy, KPMG, Google pre úspešný vstup na globálny trh.   

Startupy sa počas večera hodnotili na základe inovatívnosti produktu či služby, inovatívnosti výroby, distribúcie a marketingu. Kritérium bol aj výnimočný rast zákazníkov, či príjmov, ďalej tiež potenciál uspieť na trhu a posledným kritériom bola kombinácia zaujímavej trhovej príležitosti a schopného tímu.

Už žiadne hemeroidy

Asi najväčší ohlas zaznamenal Tomáš Rosputinský zo startupu Ásana a jeho prezentácia prvej kancelárskej stoličky, ktorá „lieči a predchádza bolestiam a hemeroidom“.

Inšpirovaná je prirodzeným sedom na lýtkach, známeho z jógy. Pointou produktu je, že tvar stoličky v skutočnosti kopíruje anatómiu lýtok. Podľa Rosputinského predali už asi 900 takýchto stoličiek a teraz chcú expandovať do zahraničia, a preto hľadajú investora. Ásana získala cenu v kategórii Umenie a dizajn.

Víťaz kategórie Digital Excalibur navrhuje nový spôsob internetovej autentifikácie. Namiesto „zastaralých“ prihlasovacích mien a hesiel ponúka prihlasovanie prostredníctvom QR kódov a smartfónov.

V kategórii Spoločnosť porotu zaujal najviac startup Maps. Vďaka ich produktu už nebudú potrebovať nevidiaci pri prechode cez cestu pomoc od druhých ľudí. Namiesto toho použijú svoj smartfón a špeciálny pás, do ktorého budú cez Bluetooth dostávať vibrácie. Smartfónová aplikácia tiež umožní dostávať zvukové správy o tom, čo sa nachádza v okolí.

Z vedeckých startupov si získal najväčšie sympatie Aspace, ktorý ponúka diagnostiku ľudských patogénov prostredníctvom smartfónu. Počas podujatia odzneli dohromady prezentácie 17 nádejných startupov zo Slovenska. Reakcie publika a poroty boli pozitívne.

Najdôležitejší sú ľudia

Súčasťou Startup Awards.SK bola diskusia s biznis anjelmi. Jedným z nich je Johann Hansmann , ktorý založil niekoľko firiem v Rakúsku, Nemecku, Španielsku a v Británii. Tvrdí, že keď sa rozhoduje, či investuje do firmy, riadi sa svojím inštinktom.

Až 95 % jeho rozhodnutia tvoria ľudia. „Musia sa mi páčiť a ja sa musím páčiť im,“ hovorí.

Ľudia sú pre neho dôležitejší ako samotná idea podnikania. Dobrý tím môže urobiť aj zo zlej myšlienky dobrú, vysvetľuje.

Charizma a energia sú veľkou výhodou, dopĺňa ho spoluzakladateľ SkyEurope Christian Mandl.

Slovensko je malý trh, preto treba mať hneď od začiatku veľké ambície, myslí si Mandl.

Podobne uvažuje aj Dalibor Jakuš, ktorý na Slovensku založil portál Profesia.sk. „Nie sme zvyknutí rozmýšľať vo veľkom.“

Večer obohatila aj prenáška mnohonásobného podnikateľa a investora Amira Raveha, podľa ktorého je dnes pre podnikanie veľkou výzvou vzdelávanie.

Raveh  tvrdí, že najdôležitejšie podnikateľské zručnosti, ako je efektívna komunikácia, schopnosť pracovať v tíme, či vedomie, že aj neúspech je súčasťou nejakého procesu, sa dajú učiť už od skorého veku.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom, komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby vo viac ako 50 krajinách.